Nakažených koronavirem ve Spojených státech přibývá. Za očkování se přimlouvají také republikáni

Ve Spojených státech tento týden pokračoval nárůst počtů nákaz a souvisejících hospitalizací. Za čtvrtek podle listu The New York Times (NYT) úřady napříč USA oznámily skoro 64 tisíc infekcí, Univerzita Johnse Hopkinse evidovala na 56 tisíc nových případů. Média si za nové vlny epidemie covidu-19 všímají přibývajících vyjádření na podporu očkování z řad Republikánské strany, jejíž někteří členové ovšem účinnost a bezpečnost vakcín zpochybňují.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikáni v Spojených státech vystupují na podporu očkování

Republikáni v Spojených státech vystupují na podporu očkování | Foto: Karen Pulfer Focht | Zdroj: Reuters

Očkování v USA za poslední měsíce dramaticky zpomalilo a tempo vakcinace je v posledních dnech jen těsně nad 500 tisíci aplikovaných dávkami denně.

V USA roste odpor vůči očkování proti koronaviru. Vakcinaci odmítají především Trumpovi příznivci

Číst článek

Naopak rychle se šíří koronavirová mutace delta a průměrný přírůstek statistiky nákaz za posledních sedm dní se od začátku měsíce více než ztrojnásobil.

Počty úmrtí spojených s covidem-19 sice zůstávají velmi nízké, bilance hospitalizací federálního ministerstva zdravotnictví se ale po dvou měsících opět dostala nad 30 tisíc.

Čtvrtá vlna je skutečná

Nárůst počtu infikovaných za posledních sedm dní registrují prakticky všechny státy USA, zdaleka nejvyšší výskyt případů na 100 tisíc obyvatel nicméně hlásí jižní státy Louisiana, Arkansas a Florida a centrální region Missouri. „Čtvrtá vlna je skutečná a čísla jsou v tuhle chvíli dost strašidelná,“ řekl guvernér Louisiany John Bel Edwards.

Tento stát s necelými pěti miliony obyvatel po čtvrtku evidoval přes 2000 nákaz za každý z posledních sedmi dní, přičemž středeční přírůstek ve výši 5388 případů byl třetím nejvyšším od začátku šíření koronaviru. Místní statistika hospitalizací s covidem-19 narostla ze 242 pacientů 19. června na aktuálních 913, informuje agentura AP.

Nevada má nejvíce pacientů

Už skoro 6000 hospitalizovaných ohlásila v polovině týdne Florida, kde za poslední tři týdny sedmidenní průměr nákaz vyskočil ze zhruba 2000 na skoro 9000. Úplně nejvyšší počet pacientů v nemocnicích na počet obyvatel má podle srovnání listu NYT Nevada, která eviduje podobný počet hospitalizovaných jako při první a druhé vlně epidemie, při vrcholu té zimní jich bylo ještě více než dvojnásobek oproti stávajícímu součtu.

Státy s nejvyššími počty nakažených a vážně nemocných zaostávají za celoamerickým průměrem v míře proočkovanosti proti covidu-19. Experti na veřejné zdraví působící v Bílém domě ovšem ve čtvrtek oznámili, že rychlost vakcinace v některých oblastech silně zasažených novým rozmachem nákazy začala růst.

Očkování z USA Česko neuznává, s čínskými vakcínami a Sputnikem V z Maďarska problém není

Číst článek

Konkrétně podle AP zmínili Arkansas, Floridu, Louisianu, Missouri a Nevadu, tedy pětici států s nejvyššími přírůstky při zohlednění velikosti populace.

Úspěch očkovací kampaně je nyní pro USA zcela klíčový, neboť ani ve jmenovaných státech momentálně neplatí žádné přísné restrikce spojené s epidemickou situací. Celkově je v zemi s více než 330 miliony obyvatel plně naočkovaných skoro 49 procent, alespoň jednu dávku vakcíny dostalo 56,4 procenta populace. Některé státy ale hlásí jen okolo 35 procent plně očkovaných obyvatel.

Apel na republikány

Podle AP se v této souvislosti republikánští politici dostávají pod rostoucí tlak, aby vakcíny propagovali a snažili se apelovat na nezanedbatelný segment váhajících Američanů. Někteří z republikánů totiž „ignorovali a v některých případech i rozdmýchávali dezinformace“ o covidu-19 a očkování, zatímco státy s nejnižší mírou proočkovanosti jsou tradičními baštami Republikánské strany: Alabama, Mississippi, Arkansas, Wyoming, Louisiana nebo Idaho.

Někteří prominentní republikáni ale v posledních dnech očkování důrazně podpořili a například guvernér Floridy Ron De Santis uvedl, že „tyhle vakcíny zachraňují životy“, ačkoli jeho tým začal nedávno prodávat produkty zesměšňující nošení roušek a vládního epidemiologa Anthonyho Fauciho.

Americký imunolog Fauci: Koronavirus je globální problém, musíme táhnout za jeden provaz

Číst článek

Jistý posun dokládá i výrok moderátora televize Fox News Seana Hannityho, který tento týden ve svém pořadu naznačil podporu vakcinaci slovy: „Prosím, berte covid vážně.“

Nejednotnost ve straně

Republikáni ale stále v této věci nevystupují jednotně. Zatímco senátor Chuck Grassley na twitteru v souladu s doporučení amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nabádal k očkování „všechny způsobilé“ Američany, kongresman Andy Harris ve čtvrtek uvedl, že lidé by se měli očkovat, „pokud jsou ohroženi“.

Deník NYT podotkl, že lídři republikánů ve Sněmovně reprezentantů se na své čtvrteční tiskové konferenci k vakcinaci vyjádřili až poté, co se jich na téma začali ptát novináři.

Známý moderátor Hannity, který se nijak netajil sympatiemi k poslednímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi, zase ve čtvrtek vysvětloval, že jeho dřívější slova neznamenala podporu očkování. „Nenabádám lidi, aby si nechali dát vakcínu proti covidu-19, protože nejsem doktor,“ uvedl ve svém rozhlasovém pořadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme