Myslím, že se brzy vrátím, vzkázal Trump z nemocnice. Lékaři jsou ‚opatrně optimističtí‘

Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který se nakazil koronavirem, se daří velmi dobře, nepotřebuje kyslíkovou léčbu a nemá horečku. V sobotu to před vojenskou nemocnicí, kde je šéf Bílého domu hospitalizovaný, uvedl jeho ošetřující lékař Sean Conley. Podle něj šéf Bílého domu ale ještě není mimo nebezpečí. Trump později na twitteru vzdal hold lékařům a sestrám a uvedl, že díky jejich pomoci se cítí dobře.

Washington (Aktualizováno: 3:53 4. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump mluví na videu z vojenské nemocnice Waltera Reeda v Marylandu nedaleko Washingtonu | Foto: Bílý dům / Twitter | Zdroj: Reuters

Trump oznámil nákazu koronavirem ve čtvrtek večer, v noci na sobotu (pátek místního času) byl pak přepraven vrtulníkem do nemocnice Waltera Reeda v Marylandu nedaleko Washingtonu.

Do vrtulníku nastoupil šéf americké exekutivy sám, měl na sobě oblek a roušku a zamával novinářům. Objevil se následně také ve videu na twitteru, v němž ohlásil, že vývoj je dobrý.

VIDEO: Nakažený prezident Trump odletěl do nemocnice. Lékaři mu podali remdesivir

Číst článek

V sobotu však Trumpův ošetřující lékař uvedl, že prezident je 72 hodin po diagnóze. To by podle listu Washington Post mohlo znamenat, že měl prezident pozitivní test už ve středu. List The Guardian připomněl, že Trump byl před oficiálním potvrzením diagnózy ve svém golfovém klubu v New Jersey, kde se pořádala sbírka na jeho prezidentskou kampaň.

Zdroj z Bílého domu ale Washington Post sdělil, že lékař na brífinku uvedl nesprávný časový údaj ohledně diagnózy a zahájení léčby. Podle The Guardian chtěl lékař říct, že je to třetí den po diagnóze, nikoliv 72 hodin.

Bílý dům neuvedl, zda bylo tvrzení lékaře v rozporu s časovými údaji, které veřejnosti sdělil Trump.

Trump je podle Conleyho už více než 24 hodin bez horečky. Lékař však potvrdil, že u prezidenta se projevily příznaky nemoci covid-19, jako jsou například kašel či únava. Conley také opakovaně zdůrazňoval, že prezidentovi „v tuto chvíli“ není podáván dodatečný kyslík. Zcela stejnými slovy ale reagoval také na opakované dotazy novinářů, zda byl prezidentovi kyslík podán dříve.

Doctors, Nurses and ALL at the GREAT Walter Reed Medical Center, and others from likewise incredible institutions who have joined them, are AMAZING!!!Tremendous progress has been made over the last 6 months in fighting this PLAGUE. With their help, I am feeling well!

19:19 – 03. 10. 2020

94318 621103

Agentura AP následně s odvoláním na další nejmenovaný zdroj uvedla, že stav prezidenta byl v posledních 24 hodinách velmi znepokojivý, ale zlepšil se po nástupu do nemocnice. Obdobnou informaci s odkazem na svůj zdroj přinesla také agentura Reuters.

Nadcházejících 48 hodin prý bude z hlediska Trumpovy léčby klíčových. Tato tvrzení se tak rozchází se slovy Trumpova lékaře, že léčba je bez komplikací. Později se ukázalo, že zdrojem informace o klíčových 48 hodinách byl patrně personální šéf Bílého domu Mark Meadows.

„Stále nejsme na jasné cestě k zotavení,“ citovala Meadowsova slova před nemocnicí agentura AP. Personální šéf podle ní také uvedl, že Trumpův páteční stav byl „velmi znepokojující“.

Na prezidentově stavu se nic nezměnilo ani do pozdního večera místního času (nad nedělním ránem SELČ), kdy Conley v prohlášení uvedl, že většinu odpoledne prezident pracoval a ve svém nemocničním apartmá se pohyboval bez problémů. Lékařský tým je podle něho nadále „opatrně optimistický“.

Zkrácení hospitalizace

Conley uvedl, že Trump dostal první dávku remdesiviru, což je antivirotikum, které je podáváno nitrožilně a vyvinul jej tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem původně proti ebole. Podle dosavadních poznatků může remdesivir u pacientů s covidem-19 zkrátit dobu hospitalizace. 

Trump podle Conleyho také podstupuje experimentální léčbu přípravkem REGN-COV2, jenž funguje na bázi monoklonálních protilátek a vyvinula jej firma Regeneron. Dále pak prezident dostává zinek, vitamín D, aspirin, famotidin a melatonin.

Prezident Si popřál Trumpovi brzké uzdravení, informovala média. Ten nazývá covid čínským virem

Číst článek

Kdy přesně bude Trump z nemocnice propuštěn, není jasné, Conley dnes dával najevo, že prezident nepřestal úřadovat a řekl, že se cítil, jako by byl schopen z nemocnice odejít. Dále zdůraznil, že Trump má dobré zdraví a je bez kontraindikace, kromě toho, že má „mírnou nadváhu“ a je mu 74 let.

Řekl také, že k hospitalizaci Trumpa vedla opatrnost, jelikož je prezidentem Spojených států. Conleyho na brífinku doprovázel několikačlenný tým lékařů v bílých pláštích, kteří o Trumpa pečují.

O několik hodin později Trump lékařům a sestrám složil poklonu na twitteru. „Lékaři, sestry a všichni v úžasné nemocnici Waltera Reeda, a další z obdobně skvělých institucí, kteří se k nim přidali, jsou úžasní!!! V boji s tímto morem byl v uplynulých šesti měsících udělán obrovský pokrok. S jejich pomocí se cítím dobře!“ uvedl prezident Spojených států.

Video z nemocnice

V sobotu ještě Trump na svém účtu zveřejnil video, kde prohlásil, že příští dny budou opravdovou zkouškou. Připustil, že když do nemocnice přijel, nebylo mu moc dobře, nyní se ale prý cítí mnohem lépe.

„Uvidíme, co se bude dít v několika příštích dnech,“ řekl unaveně působící Trump na videu pořízeném v pracovně, kde seděl za stolem, oblečený v saku a košili bez kravaty. „Myslím, že se brzy vrátím,“ přidal.

„Je to něco, co se stalo milionům lidí na světě. A já bojuju i za ně, nejen za lidi ve Spojených státech, abychom tento koronavirus, nebo jak mu chcete říkat, porazili,“ popsal americký prezident, který koronavirus někdy nazývá „čínským virem“ kvůli tomu, že nákaza se začátkem letošního roku rozšířila z Číny.

Uvedl, že měl možnost zůstat v Bílém domě, ale nesměl by prý ani chodit do Oválné pracovny, s nikým se stýkat, s nikým mluvit. „To nemůžu. Jako vůdce se musíte postavit problémům,“ uvedl.

Dodal, že dobře se vede i jeho manželce Melanii, která se koronavirem nakazila také. Léčí se ale doma, podle Conleyho její stav hospitalizaci nevyžaduje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme