Vítězství nad koronavirem přijde dřív, než lidé myslí, vzkázal Američanům Trump

V boji s nákazou koronaviru nastal v USA pokrok, vítězství bude dosaženo dřív, než si lidé myslí. V Bílém domě to v úterý prohlásil americký prezident Donald Trump. Žádné problémy v distribuci a předepisování léčiv se podle šéfa Bílého domu ve Spojených státech neočekávají. Šíření nového koronaviru si v zemi zatím vyžádalo přes 80 úmrtí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump během brífingu po jednání vlády | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

„Vyhrajeme to, a myslím a doufám, že to vyhrajeme dřív, než se lidé domnívají,“ citovala nyní amerického prezidenta agentura Reuters.

Podle Deborah Brixové, která v Bílém domě boj s koronavirem koordinuje, není vyloučen zákaz cestování mezi jednotlivými americkými státy. „Jakmile zjistíme, že se virus šíří mezi cestujícími v letadlech, bude prezident reagovat. Zatím ale nemáme dostatek informací,“ řekla Brixová televizi Fox News.

Agentura AP v úterý napsala, že poradci Bílého domu si stále víc uvědomují, že nynější krize může ohrozit šance Donalda Trumpa na znovuzvolení v listopadových volbách.

‚Panují obavy z napadení voleb.‘ Američané vymýšlejí, jak zachránit prezidentské volby před koronavirem

Číst článek

Šéf Bílého domu podle amerických médií nebezpečí koronaviru dlouho zlehčoval, teprve v posledních dnech si uvědomil závažnost situace a varuje Američany před následky.

Trump prý uznává, že koronavirus se stává velkým volebním tématem, který jeho zřejmý demokratický protikandidát Joe Biden zatím zvládá lépe.

Prezident podle AP v minulých dnech obdržel řadu znepokojivých informací, včetně chmurných předpovědí o rozšíření nákazy v případě, že se Bílý dům neodhodlá k razantnější reakci.

Dramaticky se zvýšila i bezpečnostní opatření přímo v Bílém domě, kde nyní testováním prochází každý, kdo do areálu vstoupí. Tisková mluvčí Stephanie Grishamová a odcházející personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney jsou v domácí karanténě, protože byli ve styku s nakaženými.

Problémy krevních bank

Podle úterních informací amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí je v USA zaznamenáno 4275 případů onemocnění chorobou COVID-19, počet mrtvých stoupl ve srovnání s pondělním stavem o sedm na 75. Podle jiných informací amerických médií v USA zemřelo na nemoc způsobenou novým koronavirem už 83 lidí.

Podle Trumpa může koronavirus stáhnout ekonomiku USA do recese, akcie klesly nejvíc od roku 1987

Číst článek

Americký vládní program lékařské péče o seniory známý jako Medicare v úterý oznámil, že rozšiřuje televizní a internetové programy věnované zdravotní péči o starší občany, kteří jsou nuceni zůstávat doma. Lidé s cukrovkou budou mít například přístup k odborné konzultaci online, lékaři navíc získají nový nástroj, jak zabránit úzkostným stavům a panice.

Problémy hlásí americké krevní banky, podle nichž se kvůli krizi kolem koronaviru zmenšují zásoby krve. Přibližně polovina laboratoří pociťuje nedostatek, a pokud se situace nezlepší, může mít americké zdravotnictví do dvou týdnů málo krve a krevních derivátů, oznámilo v komuniké Americké sdružení krevních bank (AABB).

Ohrožené primárky

Ulice velkých amerických měst se v úterý prakticky vylidnily, miliony Američanů vzdaly cestu do práce nebo do školy z obavy před nákazou koronavirem. V New Yorku a dalších městech jsou zavřeny bary, restaurace a divadla. Radnice v San Francisku vyzvala obyvatele starší 65 let, aby nevycházeli.

Velké nejistotě jsou vystaveny demokratické primárky, v nichž voliči vybírají Trumpova protikandidáta. Hlasování v Ohiu bylo v úterý zrušeno, ale na Floridě, v Arizoně a ve státě Illinois výběr odvolán nebyl. Na mnoha místech ovšem účast vzdali nejen voliči, ale i členové volebních komisí.

Primárky v americkém státě Illinois | Foto: Daniel Acker | Zdroj: Reuters

V některých volebních okrscích státu Illinois byly na podlaze vyznačeny značky, podle nichž se mají voliči orientovat při dodržování vzdálenosti při čekání ve frontě.

„Rychlý vývoj událostí vyvolává chaos, nevídaný v USA ve volebním období. Zmatek navíc brzy neskončí, protože některé další státy primárky odvolaly nebo o tom uvažují,“ napsala agentura AP.

Volební procedura byla ve Spojených státech odložena naposledy v září 2001 po teroristickém útoku na New York a Washington. Odklad se tehdy týkal voleb newyorského starosty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme