Trump opustil nemocnici a nyní se má zotavovat v Bílém domě. Brzy chce pokračovat v kampani

Americký prezident Donald Trump v pondělí večer opustil vojenskou nemocnici Waltera Reeda nedaleko Washingtonu, kde se tři dny léčil s covidem-19. Z koronavirové infekce se má nadále zotavovat v Bílém domě. Krátce před propuštěním na twitteru oznámil, že hodlá brzy opět pokračovat v kampani před prezidentskými volbami, které se uskuteční za necelý měsíc.

Washington (Aktualizováno: 8:29 6. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trump vyšel z budovy nemocnice s rouškou na obličeji a nastoupil do SUV, které ho převezlo k vrtulníku. „Moc vám děkuji,“ odpověděl prezident USA novinářům, aniž by odpověděl na zvolanou otázku, kolik lidí je v Bílém domě nakaženo. Vrtulník následně hlavu státu přepravil k Bílému domu.

Trump po krátkém letu řekl, že se cítí dobře a vystoupal na balkon, kde si sundal roušku, kterou si schoval o kapsy. Na kamery ukázal oba zdvižené palce a zasalutoval odlétajícímu vrtulníku.

Čtyřiasedmdesátiletý Trump má být nyní nepřetržitě v péči lékařů a ošetřovatelek v Bílém domě.

Prezident oznámil minulý pátek, že má covid-19. Postupně se ukázalo, že se během minulého týdne nakazila také více než desítka lidí, s nimiž během minulého týdne přišel do styku. Trumpův lékař Sean Conley v pondělí řekl, že prezident je stále přenašečem nákazy.

Will be back on the Campaign Trail soon!!! The Fake News only shows the Fake Polls.

00:23 – 06. 10. 2020

57575 357093

Přesto je šéf Bílého domu přesvědčen, že se brzy bude moci vrátit do předvolebního boje. „Brzy budeme zpět v kampani!!!“ napsal na twitteru.

Trump se v autě vydal na projížďku kolem nemocnice. Fanoušci byli nadšení, někteří lékaři ovšem ne

Číst článek

Trump ohlásil své propuštění z nemocnice předem na twitteru. „Cítím se opravdu dobře! Nebojte se covidu. Nenechte jej ovládnout vaše životy,“ uvedl při té příležitosti o nemoci, s níž už ve Spojených státech umřelo na 210 000 lidí. Americká bilance obětí koronavirové epidemie je v absolutním srovnání nejvyšší na světě.

Lékaři u prezidenta dvakrát v uplynulých dnech pozorovali sníženou hladinu kyslíku v krvi, podali mu experimentální lék na bázi uměle vytvořených protilátek, také lék remdesivir a nakonec i kortikosteroid dexametazon. Conley v pondělí na tiskové konferenci před vojenskou nemocnicí v Bethesdě uvedl, že hlava státu v úterý v Bílém domě dostane ještě pátou dávku remdesiviru.

Mluvčí Trumpovy prezidentské kampaně Tim Murtaugh v pondělí řekl, že šéf Bílého domu se hodlá zúčastnit příští prezidentské debaty se svým demokratickým soupeřem Joem Bidenem 15. října v Miami.

‚Bezohledné a skoro absurdní‘

Na špičkové vojenské klinice se o něj starala skupina lékařů a dostával experimentální, v některých případech omezeně užívané léky. Během téhož večera počet obětí nemoci covid-19 ve Spojených státech překročil podle statistik univerzity Johnse Hopkinse 210 tisíc a miliony lidí nemají zdravotní pojištění.

Novinářka v USA: Je smutné, jak je Amerika rozdělená. Do voleb nás čeká ještě několik bomb

Číst článek

„Říkat – nebojte se, běžte a klidně se nakažte – to je opravdu nebezpečná strategie. Mluvíme o tom měsíce a každý se na tom shodne. Tímto stylem bychom se mohli dostat až ke dvěma milionům mrtvých a zahltit nemocnice. Covid je nakažlivá smrtelná nemoc. Překonáme to, ale je potřeba mít z něj přiměřenou obavu, abychom nenechali nakazit příliš lidí. Jak Trump vešel bez roušky do Bílého domu, to bylo bezohledné a skoro absurdní. On tu nemoc má a může nakazit ostatní,“ komentuje Trumpovo vystoupení po návratu z nemocnice Sanjay Gupta, lékařský expert televize CNN.

Prezidentova neteř Mary Trumpová v CNN řekla, že v jejich rodině byla nemoc vždy považovaná za slabost, její strýc teď podle ní potřeboval naopak ukázat sílu a zkritizovala jeho přístup k pandemii koronaviru v Americe.

„Je to masová vražda. 60 až 90 procent lidí, co jsou teď mrtví, nemuseli být. Ale nezavedl politická opatření, která mohla tohle neštěstí utlumit, přestože měl k dispozici všechna fakta, co potřeboval. To je záměr. A je to tak urážlivé, když říká, jak covid poznal teď, když ho postihl,“ řekla Trumpová.

Naopak příznivci Donalda Trumpa jeho přístup oceňují a mají z jeho rychlého návratu mezi lidi radost. „Jsem si jistý, že brzy znovu zahájí kampaň. Lidi se po nemoci zas vracejí k životu,“ těší se Frank z Virginie a čtyři týdny před koncem voleb to slíbil i sám Donald Trump.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme