Počet obětí koronaviru v USA přesáhl 10 000. Trump i úřady věří, že nákaza je v New Yorku na vrcholu

Spojené státy se přiblížily k hranici 340 000 nakažených koronavirem a podle agentury Reuters již přesáhly 10 000 obětí, americký prezident Donald Trump se ale domnívá, že situace se začíná zlepšovat. Sousední Kanada podle americké Univerzity Johnse Hopkinse eviduje asi 16 000 nakažených, z nichž přes 280 nemoci podlehlo.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják odebírá vzorek kvůli testu na koronavirus v nemocnici v New Yorku

Voják odebírá vzorek kvůli testu na koronavirus v nemocnici v New Yorku | Foto: U.S. Navy/Chief Mass Communication Specialist Barry Riley | Zdroj: Reuters

Nejhůře postižený americký stát New York v neděli poprvé ohlásil mírný pokles počtu úmrtí oproti předchozímu dni - 594 úmrtí za sobotu. Podobný údaj oznámil New York i v pondělí, konkrétně 599 úmrtí za neděli. Místní představitelé se s poukazem na lepšící se čísla domnívají, že nákaza je v New Yorku na vrcholu, či se k němu přiblížila.

Koronavirus v USA: Věznice se mohou stát epicentrem pandemie, varují odborníci

Číst článek

Podobný názor má i Trump. „Možná je to dobré znamení,“ řekl Trump. „Začínáme vidět světlo na konci tunelu,“ poznamenal. Američtí činitelé se však shodují v tom, že zemi čekají ještě těžké týdny. Na to upozornil i Trump.

Boj s koronavirem znamená velkou zátěž pro nemocnice, které se potýkají s nedostatkem plicních ventilátorů i ochranných prostředků pro zdravotníky. Respirátorů a ochranných masek je ve světě nedostatek, což vedlo k vzájemnému obviňování zemí ze snah tento materiál vykoupit na úkor jiných států.

Takové obvinění zaznělo i od berlínského radního pro oblast vnitra Andrease Geisela, který tvrdí, že 200 000 respirátorů pro berlínskou policii bylo zkonfiskováno v Bangkoku pro americkou vládu. USA toto obvinění odmítly.

Některé americké nemocnice se kvůli koronavirové krizi potýkají vedle potíží se zásobováním i s finančními problémy, protože přišly o zdroje příjmů, kterými jsou například operace na žádost pacientů. Řada klinik proto musela z úsporných důvodů nařídit části personálu dovolenou a ostatním zkrátit úvazky.

Uzavření vnitřních hranic v Kanadě

Stát New York registruje rekordní nárůst nemocných i obětí. Vrchol pandemie podle guvernéra teprve přijde

Číst článek

Koronavirus doléhá i na vnitropolitickou scénu USA. Ochromen byl výběr prezidentského kandidáta Demokratické strany, který se v listopadu postaví republikánu Trumpovi. Bývalý viceprezident a největší favorit na zisk demokratické kandidatury Joe Biden prohlásil, že letní nominační sjezd Demokratické strany, který zvolí Trumpova protikandidáta, se možná bude muset odehrát na internetu.

Vedení strany přitom již minulý týden rozhodlo, že akci s mnohatisícovou účastí kvůli koronaviru přesune z července na srpen.

Na úkor federálních politiků nyní v USA roste popularita guvernérů jednotlivých států, obzvláště pak států Ohio, New York, Kalifornie, Kentucky či Rhode Island. Jejich tisková prohlášení, na kterých hovoří o vývoji pandemie v daném státě, vysílají televize po celých USA.

Boj o respirátory. Berlínská radnice viní USA, že zabránily dovozu ochranných pomůcek z Bangkoku

Číst článek

Část států USA již před časem ve snaze zastavit šíření infekce zavedla kontroly na vnitřních hranicích a přistoupila k omezení volného pohybu. K podobným opatřením se uchýlila i část kanadských provincií a teritorií, což podle kritiků nemusí být ve shodě s kanadskou ústavou. Ta totiž každému občanovi i držiteli trvalého pobytu zaručuje volný pohyb po celé zemi včetně práva usadit se kdekoli na kanadském území.

Kanadskou federaci tvoří deset provincií a tři spolková teritoria. Kanadská televize CBC uvedla, že prozatím ke kontrolám a cestovním omezením přistoupilo osm těchto správních jednotek.

Následky koronaviru tvrdě doléhají i na hospodářství. Evropští a američtí výrobci aut by podle odhadů společnosti AutoAnalysis mohli na tržbách přijít až o 100 miliard dolarů (2,6 bilionu Kč), pokud zůstanou továrny po obou stranách Atlantiku zavřené do konce dubna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme