Letadlová loď Theodore Roosevelt je o krok blíž k návratu do služby. Spustila simulovanou plavbu

Jedna z lodí, jejíž posádku nejvíc postihla pandemie nového koronaviru, je blízko k návratu do aktivní služby. Na americké letadlové lodi USS Theodore Roosevelt posádka spustila takzvanou simulovanou plavbu, při které zkouší všechny kriticky důležité systémy, i když stále kotví na základně v americkém Guamu. Podle webu americké tichomořské flotily se po vydezinfikování lodi do služby vrátilo více než 2900 námořníků z téměř 5000.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt

Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt | Zdroj: Reuters

„Naši námořníci testovali všechny lodní systémy jednotlivě, ale tohle (simulovaná plavba – pozn. red.) je naše příležitost spojit všechno dohromady a ukázat, že Theodore Roosevelt je připravený a schopný vrátit se na moře,“ řekl pro web americké tichomořské flotily kapitán lodi Carlos Sardiello. Podle něj je spuštění simulované platby důležitým milníkem pro loď i posádku.

První oběť koronaviru v americkém námořnictvu. Zemřel námořník z lodi USS Theodore Roosevelt

Číst článek

Loď zakotvila na Guamu 27. března kvůli rychlému šíření nemoci covid-19 na palubě. Poté námořnictvo většinu posádky izolovalo v nemocnici a v hotelích přímo na Guamu. Na palubě lodi zůstalo jen 700 členů posádky nutných pro chod základních systémů. Všichni na sobě ale museli mít masky a museli maximálně dodržovat rozestupy. Jejich úkolem také bylo loď vydezinfikovat.

Od 29. dubna ale probíhá návrat námořníků na palubu. Všichni musí mít dva negativní testy na nemoc covid-19. Jak ale v sobotu informoval server Politico, 13 námořníků se opět muselo vrátit do karantény, protože začali vykazovat příznaky nemoci, a následný test prokázal, že jsou pozitivní. Jestli šlo o špatné testy, nebo o opětovnou nákazu, zatím není jasné.

Pokud simulovaná plavba bude úspěšná, musí ještě posádka podstoupit výcvik a kvalifikační zkoušky. Kdy se přesně loď vrátí do služby, nechtěl podle serveru NATOaktual upřesnit ani velitel americké pacifické flotily admirál John Aquilino. Pravděpodobně to bude trvat ještě týdny.

‚Nejsme ve válce. Námořníci nemusí umírat.‘ Na americké letadlové lodi se šíří koronavirus

Číst článek

Testy provádí jen omezený počet námořníků. Zbytek posádky zůstal na pevnině, kde se stará o zbývající členy posádky umístěné v karanténě nebo izolaci.

Nejpostiženější loď

Počet nakažených na lodi předtím, než námořnictvo na konci dubna zakázalo zveřejňovat tyto informace, dosáhl 1102 námořníků. Jeden člen posádky nemoci covid-19 podlehl. Nyní by ale letadlová loď USS Theodore Roosevelt mohla mít jiný problém. Server Politico uvádí, že z lodi byl evakuován námořník, který má tuberkulózu. Při dalším testování objevili lékaři několik dalších.

Podle Pentagonu ze všech složek amerických ozbrojených sil nový koronavirus nejvíc postihl právě námořnictvo. Celkem jich bylo 2741, takže téměř jejich polovina připadla právě na USS Theodore Roosevelt. Proč se tak stalo, nyní námořnictvo vyšetřuje.

Současný kapitán lodi Sardiello nahradil ve velení Bretta Croziera. Ten 30. března napsal dopis Pentagonu, ve kterém vyzývá velení námořnictva k poslání lodě do karantény. Poukázal na to, že nákaza se rychle šíří a že není možné na palubě, kde jsou stísněné podmínky, námořníky od sebe izolovat.

„Nejsme ve válce. Námořníci nemusí umírat,“ napsal Crozier Pentagonu v dopise, který unikl do médií. „Jsou nezbytná opatření. Stažení většiny posádky z americké jaderné letadlové lidi a jejich izolování na dva týdny se může zdát jako výjimečné opatření. Je to nezbytné riziko,“ dodal.

Úřadující ministr námořnictva Thomas Modly v reakci na zveřejnění dopisu Croziera odvolal a nyní je vyšetřován. Sám Modly pak na začátku dubna rezignoval poté, co se vydal na Guam a v patnáctiminutovém projevu vysílaným reproduktory na lodi kritizoval bývalého kapitána a všechny, co jej podporovali. O den později se za svá slova omluvil.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme