Přední politici USA se nechávají očkovat proti covidu. Vakcínu dostane i budoucí prezident Biden

Budoucí nejmocnější muž světa dostane v pondělí před kamerami vakcínu proti nemoci covid-19. Osmasedmdesátiletý Joe Biden se funkce prezidenta Spojených států ujme za 30 dní a tou dobou už by měl mít očkování kompletní, protože v lednu dostane i druhou dávku látky od společnosti Pfizer. Tou už se za Atlantikem očkuje týden a od pondělí se přidává i druhá Američany schválená vakcína od Moderny.

Od stálého zpravodaje Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvolený americký prezident Joe Biden | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Politici a zdravotníci se postavili do čela americké očkovací kampaně.

Kromě prezidenta Donalda Trumpa, který nemoc prodělal a oznámil, že se nechá naočkovat, ale zatím neví kdy, dostaly během prvního týdne vakcínu přední tváře vlády a Kongresu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Očkování proti koronaviru v USA pokračuje. Téma pro zpravodaje Jana Kalibu

Viceprezident Mike Pence v přímém televizním přenosu, dále šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell i demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Mezi částí hlavně mladých Američanů populární kongresmanka Alexia Ocasio-Cortezová zveřejnila video svého očkování na instagramu, kde ji sleduje přes osm milionů lidí.

Ochota Američanů k očkování proti covidu podle průzkumu Kaiser Family Foundation, zveřejněného minulý týden, vzrostla na víc než 70 procent. Kromě předních politiků přicházejí v první fázi na řadu lidé z pečovatelských domů a pracovníci ve zdravotnictví.

„Boj s nedůvěrou a dezinformacemi bude rozhodující pro to, abychom zajistili ochranu všech Američanů vůči nemoci covid-19,“ prohlásil šéf zdravotnické služby Spojených států Jerome Adams, když si nechal před kamerami aplikovat vakcínu vedle viceprezidenta Pence.

Zavřené přístavy i Eurotunel, stojící vlaky. Kvůli nové mutaci koronaviru se zastavila doprava do Británie

Číst článek

Americké úřady o víkendu rozhodly, že druhá fáze očkování se bude týkat lidí nad 75 let a profesí, jako jsou učitelé, hasiči nebo prodavači v samoobsluhách, což čítá přes 50 milionů lidí.

Podle deníku The New York Times vláda věří, že do konce února může dostat vakcínu 100 milionů Američanů, tedy skoro třetina populace. Státy budují velká očkovací centra i menší lokality v nemocnicích či lékárnách.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme