‚Nejsme ve válce. Námořníci nemusí umírat.‘ Na americké letadlové lodi se šíří koronavirus

Kapitán americké letadlové lodě USS Theodore Roosevelt, jejíž posádka se potýká s nákazou koronaviru, vyzval dopisem Pentagon, aby rychle pomohl šíření infekce na palubě zastavit. Podle kapitána Bretta Croziera je nutné zvážit i transport námořníků na pevninu. Americký ministr obrany Mark Esper evakuaci plavidla prozatím odmítl a uvedl, že ještě neměl příležitost si Crozierův dopis přečíst.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt | Foto: Kham | Zdroj: Reuters

„Nejsme ve válce. Námořníci nemusí umírat,“ napsal Crozier Pentagonu v dopise datovaném 30. března. Kapitán doporučil nadřízeným poslat do karantény většinu posádky letadlové lodi, která kotví na Guamu. Poukázal na to, že nákaza se rychle šíří a že není možné na palubě, kde jsou stísněné podmínky, námořníky od sebe izolovat.

‚Čekají nás obtížné týdny.‘ Bílý dům očekává, že na koronavirus může v USA zemřít až čtvrt milionu lidí

Číst článek

„Jsou nezbytná opatření,“ napsal. „Stažení většiny posádky z americké jaderné letadlové lidi a jejich izolování na dva týdny se může zdát jako výjimečné opatření. Je to nezbytné riziko,“ dodal.

Esper ale v úterý řekl, že zatím není příhodná doba na evakuaci posádky. Dodal, že ministerstvo obrany zajišťuje pro loď lékařskou pomoc a zdravotní vybavení. Uvedl také, že nikdo z námořníků není vážně nemocný.

Přesný počet nakažených na palubě znám není, námořnictvo ho nesdělilo. List San Francisco Chronicle nicméně napsal, že infikovaných je nejméně stovka. Posádku tvoří zhruba 5000 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme