Brazilským nemocnicím docházejí sedativa pro pacienty s covidem. Některé poutají k lůžkům

Brazilským nemocnicím docházejí sedativa potřebná pro intubaci pacientů s covidem-19. Objevují se zprávy o tom, že zdravotníci musejí někdy vážně nemocné poutat k lůžkům, aby je mohli napojit na plicní ventilátory, píší agentury Reuters a AP. Vláda proto hledá možnosti, jak co nejrychleji potřebné léky do země dovézt. Podle ministra zdravotnictví Marcela Queirogy Brazílie jedná se Španělskem a dalšími státy, aby tato léčiva zajistila.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacient s kyslíkovou maskou v nemocnici v Sao Paulu | Foto: Amanda Perobelli | Zdroj: Reuters

„Nikdy bych si nemyslel, že po dvaceti letech práce na jednotce intenzivní péče zažiju něco takového,“ řekl agentuře Reuters lékař Aureo do Carmo Filho.

Bolsonaro čelí nejkrušnějšímu období prezidentství. Covidová krize zdaleka není jeho jediným problémem

Číst článek

„Použití fyzického upoutání bez sedativ je špatný postup… Pacient je podroben formě mučení,“ dodal. Napojení pacientů na plicní ventilátory je procedura, při níž je zapotřebí pacientům podat sedativa, jelikož tělo se může přirozeně bránit, píše Reuters.

Epidemická situace se v Brazílii zhoršuje už několik týdnů, zdravotnický systém je na pokraji zhroucení a nemocnice na řadě míst jsou nuceny vytvářet improvizovaná lůžka pro intenzivní péči, přičemž jim často chybí mimo jiné potřebné vybavení. Na nedostatek potřebných léků upozorňují úřady v Riu de Janeiru a také v Sao Paulu, kde viní z nedostatku léků federální vládu.

Televize O Globo ve středu informovala o případech z Ria de Janeira, kde zdravotníci intubovali pacienty s nedostatkem sedativ a museli je připoutat k lůžkům. Nemocnice Alberta Schweitzera uvedla, že jí docházejí tato léčiva, ale používají náhradní přípravky a fyzické připoutání pacientů zdravotníci používají pouze, pokud je předepíše lékař, píše Reuters.

‚Vedeme válku v zákopech.‘ V Brazílii řádí varianta covidu-19, která ohrožuje celý svět

Číst článek

Queiroga ve středu prohlásil, že očekává zásilku sedativ v Brazílii během „příštích deseti dní“, což je podle něj výsledek smlouvy podepsané s Panamerickou zdravotnickou organizací. Brazílie se podle něj rovněž snaží získat léčiva v zahraničí.

Brazílie patří k zemím nejhůře postižené pandemií covidu-19. Přispívá k tomu šíření více nakažlivé místní mutace koronaviru a slabé úsilí o dodržování sociálního distancu, uvedla už dříve agentura Reuters. Proti nošení roušek a karanténním uzávěrám vystupuje prezident Jair Bolsonaro, jenž čelí kritice, že pandemii zlehčuje. Teprve nedávno podpořil očkování jako možný úspěšný prostředek v boji s covidem.

Od začátku šíření koronaviru latinskoamerický stát, kde žije zhruba 212 milionů obyvatel, zaregistroval více než 13,7 milionu případů infekce a 365 444 úmrtí s covidem-19. Více zemřelých evidují pouze Spojené státy. Ve čtvrtek největší země Jižní Ameriky zaznamenala 3560 úmrtí s covidem-19 za den a 73 174 nově prokázaných případů koronaviru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme