Německo zařadilo mezi rizikové oblasti i Středočeský kraj. Povinností bude negativní test nebo karanténa

Německo ve středu zařadilo na seznam epidemicky rizikových oblastí Středočeský kraj. Oznámil to Institut Roberta Kocha. Před týdnem byla na listinu kvůli nepříznivé koronavirové situaci zapsána Praha.

Berlín/Praha (Aktualizováno: 20:31 16. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána v Berlíně (archivní foto) | Foto: scholty1970 | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Pro obyvatele české metropole a nově také Středočeského kraje to při cestách do Německa znamená mít negativní koronavirový test, nebo počítat s karanténou. Hranice nadále zůstávají otevřené. Omezení by se nemělo týkat pendlerů bez příznaků nemoci covid-19.

Česko má zatím za středu 1293 nakažených koronavirem. Celkový počet případů přesáhl 40 tisíc

Číst článek

„Středočeský kraj je další rizikovou oblastí,“ uvedl německý Institut Roberta Kocha k situaci v Česku.

Grémium německých ministerstev zahraničí, vnitra a zdravotnictví, které o seznamu rozhoduje, za rizikovou oblast nově označilo také Vídeň s Budapeští a rovněž několik regionů ve Francii, Chorvatsku, Nizozemsku, Rumunsku a Švýcarsku.

Krátce po zveřejnění aktualizovaného seznamu rizikových oblastí vydalo německé ministerstvo zahraničí varování před cestami do Středočeského kraje.

„Kvůli vysokému počtu infikovaných varujeme před turistickými cestami do hlavního města Prahy a také do Středočeského kraje,“ uvádí ministerstvo zahraničí v pasáži věnované Česku. Upozorňuje také na zhoršující se epidemickou situaci ve většině českých regionů včetně oblastí u hranic s Německem.

Vojtěch od pátku zakázal vnitřní akce na stání nad deset lidí. Výjimku mají výstavy nebo trhy

Číst článek

Pro zařazení na německý seznam rizikových zemí je hlavní podmínkou překonání hranice 50 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní.

Druhým kritériem je aktuální epidemická situace v dané zemi. Pokud například počet případů prudce roste, ale celková sedmidenní bilance ještě nedosáhla zmíněného limitu, může Německo i tak zemi vyhodnotit jako rizikovou.

Označení země za rizikovou neznamená, že do ní Němci nemohou cestovat, spolková vláda a také jednotlivé německé spolkové země nicméně doporučují, aby se lidé těmto regionům vyhnuli.

Zapovězeny rovněž nejsou cesty z rizikových oblastí do Německa, je nutné ale počítat s omezeními.

Ti, kdo do Německa přicestují z rizikových oblastí bez testu, se musí uchýlit do čtrnáctidenní karantény a informovat o tom příslušný hygienický úřad. Od 8. srpna platí, že při příjezdu je nutné buď předložit negativní test, který není starší než 48 hodin, nebo se rozboru podrobit po příjezdu do 72 hodin. Pokud test koronavirus neprokáže, může karanténa skončit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme