Logický vývoj situace i pomalé očkování. Zahraniční média si všímají nových opatření v Česku

Protiepidemická opatření v Česku se od pondělí výrazně zpřísní. Lidé nebudou moct, až na výjimky, cestovat mezi okresy. A uzavřou se také všechny školy a školky. Rozhodnutí české vlády výrazně omezit svobodu pohybu lidí na další tři týdny neušlo ani řadě zahraničních médií. Podle agentury AP jde o logický vývoj situace. Evropská mutace serveru Politico pak zmiňuje pomalý postup očkování v Česku.

Praha (Aktualizováno: 15:00 27. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiepidemická opatření se od pondělí výrazně zpřísní. Lidé nebudou moct, až na výjimky, cestovat mezi okresy. A uzavřou se také všechny školy a školky (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Agentura AP píše o logickém vývoji. Statistiky nakažených letí vzhůru, v zemi se šíří vysoce nakažlivé varianty koronaviru a v nemocnicích ubývají lůžka. Jedna z nejvíce zasažených zemí v Evropské unii proto podle AP čelí nevyhnutelnému – nejpřísnější uzávěře od začátku pandemie.

PŘEHLEDNĚ: Omezení pohybu mezi okresy a zavírání škol i školek. Jaká opatření čekají Česko?

Číst článek

Dění v České republice si všímá také evropská mutace serveru Politico. Portál jako jeden z hlavních problémů vidí pomalou očkovací kampaň, která podle něj nebyla dostatečně připravená. Ostatně k takovému zjištění už v prosinci došla studie poradenské společnosti Ernst & Young, na niž se teď Politico odvolává.

Server poukazuje i na vlastní přehled postupu očkování v evropských státech. Ten momentálně ukazuje, že Česko by při dosavadním tempu dosáhlo hranice 70 procent naočkovaných obyvatel až v červenci roku 2023. V tomto ohledu patří republice podle serveru Politico třetí nejhorší pozice v Evropské unii. Například Slovensko by uvedené mety mělo dosáhnout o devět měsíců dříve.

Vyhlášení přísných omezení u svého východního souseda se věnují také německá média. Deník Süddeutsche Zeitung uvádí, že Česko „drasticky“ omezí svobodu pohybu v celé zemi.

Sächsische Zeitung pak ve svém podcastu z pátečního odpoledne přináší rozhovor se svým pražským zpravodajem. Hans-Jörg Schmidt podává zprávy z české metropole už třicet let. A nikdy by si prý ani nepomyslel, že v Česku bude podobný vývoj možný.

„Koronavirová situace se vládě vymkla z rukou a lidé naprosto ztratili důvěru,“ říká Schmidt. Připomíná hned několik afér, kdy vrcholní představitelé porušovali nařízení, která sami vyhlásili. Jako klíčové pak vidí loňské jaro, kdy čeští politici po první vlně vyhlásili konec pandemie a lidé oslavovali, například na Karlově mostě.

Cesta z tíživé situace teď vede přes očkování. „Ale to je další problematická oblast,“ popisuje dění v Česku korespondent deníku Sächsische Zeitung.

Matěj Válek, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme