Trump pohrozil odročením jednání Kongresu. Politici se kvůli pandemii nescházejí v budově Kapitolu

Americký prezident Donald Trump ve středu pohrozil, že nechá formálně odročit jednání Kongresu, pokud se zákonodárci navzdory koronavirové krizi nevrátí do budovy Kapitolu. Šéf Bílého domu uvedl, že ho frustruje skutečnost, že zákonodárci nejsou ve Washingtonu, a nemohou tak schválit jeho kandidáty na federální soudce a další vládní posty, informovala agentura Reuters.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Spojených států amerických Donald Trump

Trump vyjádřil nespokojenost s tím, že dosud po měsících nebyli schváleni jeho kandidáti na federální soudce a pohrozil proto odročením Kongresu. | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

„Současná praxe opuštění města, zatímco se zároveň naoko konají falešná zasedání, je zanedbáním povinností, což si v této krizi Američané nemohou dovolit,“ uvedl prezident.

Žádný americký prezident podle Reuters nevyužil právo, která mu dává ústava, k odročení obou komor Kongresu, pokud se samy nemohou dohodnout na datu odročení. Zda současnou nepřítomnost zákonodárců ve Washingtonu lze označit za neschopnost dohodnout se na datu odročení, podle agentury není jasné.

Polská vláda chce změnou ústavy prodloužit prezidentský mandát. Prý kvůli koronaviru

Číst článek

Členové republikány kontrolovaného Senátu a demokraty kontrolované Sněmovny reprezentantů jsou od března mimo Washington, jelikož představitelé vlády a zdravotničtí odborníci doporučili Američanům, aby se zdržovali doma ve snaze zabránit dalšímu šíření koronaviru.

Sněmovna reprezentantů i Senát pokračovaly v takzvaných „pro forma“ jednáních, která jsou krátká a mohou trvat méně než minutu. Dokud se tato krátká jednání konají, má prezident podle zákona zakázáno jmenovat na pozice zástupce, aniž by kandidáty nechal schválit Senátem.

Trump vyjádřil nespokojenost s tím, že dosud po měsících nebyli schváleni jeho kandidáti na federální soudce a pohrozil proto odročením Kongresu. Uznal, že takový krok by se nejspíše setkal s žalobou. Domnívá se však, že by v případném soudním sporu vyhrál.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme