USA povolily nouzové používání remdesiviru pro lidi nakažené koronavirem

Úřady ve Spojených státech v pátek povolily nouzové a omezené používání léku remdesivir, po němž se někteří pacienti s covidem-19 rychleji uzdravili. O rozhodnutí Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) informoval prezident Donald Trump.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják odebírá vzorek kvůli testu na koronavirus v nemocnici v New Yorku

Při podání remdesiviru se doba uzdravování z nemoci covid-19 u hospitalizovaných pacientů zkrátí o 31 procent, tedy asi o čtyři dny | Foto: U.S. Navy/Chief Mass Communication Specialist Barry Riley | Zdroj: Reuters

Remdesivir vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře a agentura AP připomíná, že jde o první lék, jenž zřejmě pomáhá lidem nakaženým koronavirem. Stále však ještě podle AP potřebuje formální schválení.

Experimentální lék remdesivir je připraven ke schválení. Výrobce má zásobu na milion a půl dávek

Číst článek

Ředitel FDA Stephen Hahn řekl, že jeho úřad mimořádné povolení vydal „rychlostí světla“. Stalo se tak poté, co předběžné výsledky studie zaštítěné vládním Národním ústavem pro alergii a infekční nemoci (NIAID) ukázaly, že při podání remdesiviru se doba uzdravování z nemoci covid-19 u hospitalizovaných pacientů zkrátí o 31 procent, tedy asi o čtyři dny. Studie se zúčastnilo 1063 pacientů. Byla mezi nimi i srovnávací skupina, která dostávala běžné léky.

Pacienti, kteří remdesivir dostávali, mohli být z nemocnice propuštěni v průměru po jedenácti dnech, kdežto ti, kteří ho neměli, byli hospitalizováni o čtyři dny déle. Není vyloučené, že lék také může přispět ke snížení počtů úmrtí na covid-19, nicméně AP k tomu poznamenává, že to na základně dosavadních výsledků není jisté.

Americký venkov krmí celou zemi, potýká se s koronavirem. Trump masokombinátům přikázal nezavírat

Číst článek

Přední americký epidemiolog Anthony Fauci řekl, že remdesivir se stane novou standardní součástí léčby o pacienty s těžkým průběhem covidu-19, jako byli ti, kteří se zúčastnili studie. Přípravek nebyl testován na lidech s lehčím průběhem infekce koronavirem a v současnosti je podáván nitrožilně pacientům v nemocnicích. Preparát zabraňuje množení viru a byl původně zamýšlen jako lék proti ebole.

Ředitel společnosti Gilead Daniel O’Day řekl, že firma 1,5 milionu dávek remdesiviru, které má nyní k dispozici, rozdá. Takové množství vystačí na desetidenní léčbu pro 140 000 lidí. Chce navýšit jeho produkci a za tímto účelem plánuje s mezinárodními partnery vytvořit globální konsorcium farmaceutických a chemických firem. Produkci antivirotika navýšil Gilead již v lednu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme