V USA schválili vakcínu od firmy Johnson & Johnson. Je jednodávková a vydrží tři měsíce v lednici

V USA už se může očkovat třemi různými vakcínami proti covidu-19. Po látkách od výrobců Pfizer a Moderna v sobotu americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv povolil nasazení vakcíny od farmaceutické firmy Johnson & Johnson. Ta se - na rozdíl od dvou již používaných přípravků - nemusí podávat ve dvou dávkách. Zprávu o schválení třetí očkovací látky přivítal i prezident Joe Biden, který zároveň varoval před možným zhoršením epidemické situace.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V USA už se může očkovat třemi různými vakcínami proti covidu-19. Po látkách od výrobců Pfizer a Moderna v sobotu americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv povolil nasazení vakcíny od farmaceutické firmy Johnson & Johnson (ilustrační foto) | Foto: Robin Utrecht | Zdroj: Reuters

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dal vakcíně Johnson & Johnson povolení pro nouzové použití den poté, co tento krok doporučila nezávislá expertní komise. Očkování je podle amerických odborníků vhodné pro osoby ve věku 18 let a starší.

První jednodávková vakcína proti covidu je na obzoru. USA zahájily její schvalování pro nouzové použití

Číst článek

Vakcíny by podle agentury AP mohly začít do jednotlivých amerických států proudit v pondělí. Výrobce očekává, že do konce března dodá Spojeným státům 20 milionů dávek.

Očkovací látka od Johnson & Johnson podle úřadu poskytuje spolehlivou ochranu před těžkým průběhem covidu-19 a tedy i proti hospitalizaci a smrti. Při rozsáhlém klinickém testu dosáhla účinnost proti vážnému onemocnění v USA 86 procent a v Jihoafrické republice 82 procent, píše deník The New York Times.

Výsledky studie Johnson & Johnson také ukázaly, že 28 dní od podání její vakcíny nebyly evidovány žádné hospitalizace ani úmrtí související s nákazou u všech očkovaných.

Od výrobků Pfizeru a Moderny odlišuje nově schválený přípravek nejen to, že u něj stačí jedna dávka. Vakcínu Johnson & Johnson je také možné až tři měsíce uchovávat v lednici, což usnadní distribuci.

„Je to velmi dobrá zpráva,“ řekl po sobotním verdiktu lékového úřad ředitel amerického Národního ústavu zdraví (NIH) Francis Collins.

‚Tři vysoce efektivní vakcíny‘

Prominentní epidemiolog Anthony Fauci vakcínu označil za velmi dobrou a vyzval Američany, aby se příliš nezabývali statistikami z klinických testů a zkrátka „akceptovali fakt, že teď máte tři vysoce efektivní vakcíny“.

Novou zbraň v boji proti covidu-19 USA dostávají po týdnech ústupu epidemie, která už má v zemi s 330 miliony obyvatel přes půl milionu obětí. Denní bilance nákaz spadly z rekordních lednových hodnot okolo 250 000 na přibližně 70 000 a počet hospitalizací je poprvé od začátku listopadu pod 55 000.

Nákaza koronavirem si v USA vyžádala již půl milionu obětí. Američané doufají ve schválení třetí vakcíny

Číst článek

Očkovací kampaň tento týden postupovala tempem okolo 1,5 milionu aplikovaných dávek denně, přičemž alespoň jednu dávku vakcíny dostalo na 50 milionů obyvatel.

Prezident Biden v reakci na zpřístupnění nové očkovací látky vyzval obyvatele USA, aby byli i nadále opatrní. „Byť je dnešní zpráva důvodem k oslavám, všechny Američany vyzývám, dál si umývejte ruce, zachovávejte sociální rozestupy a dál noste roušky,“ citovala z jeho prohlášení agentura Reuters. Podle Bidena pravděpodobně znovu dojde ke zhoršení epidemie.

Johnson & Johnson usiluje o podmínečné povolení k nouzovému použití pro svou vakcínu na covid-19 také v Evropské unii a u Světové zdravotnické organizace (WHO). Cílem společnosti je do konce roku vyrobit zhruba miliardu dávek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme