Rusko testuje vakcínu na koronavirus. Vyvíjí ji prominentní ústav, kde uchovávají i pravé neštovice

Rusko testuje vakcínu na nemoc Covid-19. Zatím ale jen na zvířatech. Vyvíjí ji specializované státní středisko Vektor u Novosibirsku. Ochranu před novým typem koronaviru hledá po celém světě víc než 30 biotechnologických společností a výzkumných ústavů.

Novosibirsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž v ochranném obleku proti koronaviru v Moskvě

Muž v ochranném obleku proti koronaviru v Moskvě | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vědci podle zástupkyně ředitele výzkumného centra Jeleny Gavrilovové vyvinuli prototypy vakcíny na šesti různých základech. Nyní je budou testovat. Teprve musí zjistit účinnou dávku, způsob podání nebo očkovací schéma.

Izraelci doufají, že očkování proti koronaviru bude hotové v řádu týdnů. Upravili kuřecí vakcínu

Číst článek

„Pro takové studie se nejčastěji používají laboratorní myši a potkani, používají se také fretky, nižší primáti a další laboratorní zvířata,“ uvedl úřad Rospotrebnadzor, který působí jako regulátor spotřebitelského trhu. Vědci podle něj očekávají, že bude možné začít s očkováním v posledních třech měsících letošního roku.

Vědci ve světě varovali, že vývoj vakcíny je pomalý a složitý proces, který by mohl přinést výsledek pro širší využití až v příštích 12 či 18 měsících, dodala agentura Reuters.

Státní výzkumný ústav Vektor u Novosibirsku patří k prominentním pracovištím ještě z dob Sovětského svazu. Mimo jiné je to jedno z pouhých dvou zařízení na světě, které uchovává virus pravých neštovic.

Rusko dosud podle údajů Johns Hopkins University v Baltimoru potvrdilo 253 případů nákazy, což je méně než v mnoha jiných evropských zemích, ale toto číslo v posledních dnech prudce vzrostlo, připomněla agentura Reuters. Dodala, že jedna žena, která se nakazila, zemřela.

Hledání léku

Světová zdravotnická organizace koordinuje práci na studii o účinnosti pěti léků na nemoc, kterou způsobuje nový typ koronaviru.

Rusko testuje vakcínu na koronavirus. Vyvíjí ji prominentní ústav, kde uchovávají i pravé neštovice

Číst článek

Její generální ředitel Tedros Adhanom Ghebreyesus oznámil, že organizace nyní koordinuje výzkum, do kterého se zapojily nemocnice v devíti zemích, mimo jiné Francii, Norsku či Íránu.

Vědci testují účinky některých léků na nemoc COVID-19, například některých antivirotik používaných v boji proti HIV. Zároveň podle šéfa WHO začaly i první klinické testy vakcíny proti koronaviru.

U pacienta v pražské Všeobecné fakultní nemocnici v kritickém stavu s nemocí COVID-19 budou moct lékaři použít experimentální lék Remdesivir. Jeho výrobce, firma Gilead z USA, lék již odeslala do Česka.

Užití experimentálního léku Remdesivir tento týden dočasně povolilo ministerstvo zdravotnictví. Americká firma ho přiděluje na základě žádosti pro konkrétní pacienty podle popisu jejich stavu. Tato společnost musela nejdřív schválit zařazení konkrétního pacienta do programu, ve kterém mu lék poskytne.

Ivana Milenkovičová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme