Unie podpoří výzkum na vakcíny proti koronaviru. Podle šéfky komise by tak mohla být na podzim

Vakcína proti novému typu koronaviru by mohla být připravena do podzimu. Podle agentury AFP to v úterý uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po schůzce se zástupci německé laboratoře CureVac. Evropská unie podle ní výzkum podpoří částkou až 80 milionů eur (2,2 miliardy korun).

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

„Pracují na slibné technologii, s níž lze vyvinout vakcínu proti koronaviru,“ uvedla šéfka Evropské komise. „Doufám, že s touto podporou bychom mohli mít vakcínu na trhu do podzimu. Mohlo by to zachránit životy v Evropě stejně jako ve zbytku světa,“ dodala von der Leyenová.

Evropská komise chce uzavřít hranice unie na 30 dní. Opatření potvrdí představitelé států na videosummitu

Číst článek

Evropská komise také oznámila, že vytvořila poradní skupinu složenou z epidemiologů a virologů z různých členských zemí Evropské unie, která bude vytvářet doporučení ohledně kroků potřebných k boji se současnou epidemií. Skupina by se měla poprvé sejít ve středu.

Laboratoř CureVac se v posledních dnech stala předmětem diplomatické roztržky mezi USA a Německem. Washington čelil obviněním, že se snaží firmu finanční pomocí přesvědčit, aby vakcínu nabídla exkluzivně USA, čemuž se Berlín snažil zabránit. Laboratoř však tvrdí, že zmiňovanou nabídku od Spojených států neobdržela.

CureVac je jednou z desítek laboratoří po celém světě, které na vakcíně proti novému typu koronaviru pracují. Společnost tvrdí, že by mohla za několik měsíců očkovací látku posunout do fáze klinických testů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme