Britská královna promluví k národu. Ve zvláštním poselství vyzve k sounáležitosti, tvrdí BBC

Britská královna Alžběta II. v nedělním zvláštním poselství veřejnosti zdůrazní nutnost sebekázně a odhodlání při zvládání koronavirové krize. V neděli o tom informovala společnost BBC, jejíž redakce má předtočenou nahrávku k dispozici.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II. | Foto: Kirsty Wigglesworth | Zdroj: Reuters

Panovnice takto vystupuje pouze ve vzácných případech. V projevu vyjádří soustrast se zármutkem, bolestí a finančními těžkostmi, s nimiž se potýká britská veřejnost. Poděkuje také za nasazení pracovníkům státního zdravotnického systému NHS a zdůrazní roli jedince při zvládání krize.

Po sedmidenní karanténě se následník trůnu zbavil koronaviru. Princ Charles opouští domácí izolaci

Číst článek

„Hovořím k vám v čím dál složitější době. Době narušení života naší země: narušení, které mnohým způsobilo zármutek, finanční obtíže a ohromné změny v každodenním životě nás všech,“ sdělí podle BBC královna.

„Doufám, že v nadcházejících letech bude každý schopen být hrdý na to, jako se této výzvě postavil. A že ti, kteří přijdou po nás, řeknou, že Britové této generace byli silnější než kdy jindy. Že vlastnosti jako sebekázeň, tiché a upřímné odhodlání i pocit sounáležitosti nadále charakterizují tuto zemi.“

Projev bude odvysílán v televizi, rádiu a na sociálních sítích ve 20.00 místního času (21.00 SELČ). Má za cíl lidi sjednotit a dát jim pocit jistoty, uvedl královský zpravodaj BBC Nick Witchell s tím, že nahrán byl „v úzké spolupráci s Downing Street“, tedy britským premiérem Borisem Johnsonem, který stále pobývá v karanténě poté, co se nakazil koronavirem.

Nejmladší oběť nákazy

Británie dosud podle dat Univerzity Johnse Hopinse zaznamenala bezmála 42 500 případů nákazy. Přes 4300 lidí nemoci covid-19 podlehlo, přičemž nejmladší obětí bylo pětileté dítě.

Mezi zemřelými jsou podle sdělení odborů i tři řidiči autobusů londýnského dopravního podniku a dva mechanici. Nakazili se pravděpodobně ještě před vyhlášením vládního doporučení vycházet jen v nejdůležitějších případech. Nová opatření na ochranu řidičů zahrnují pravidelné dezinfekce vozidel, umístění ochranných skel kolem kabiny řidiče a zákaz cestujícím sedět na sedadlech v jejich blízkosti.

Na 13 lidí, kteří v uplynulých týdnech zemřeli v domě s pečovatelskou službou ve skotském Glasgow, podle vedení tohoto zařízení patrně podlehli nákaze koronavirem. Testováni nebyli, protože je nikdo nepřevezl do nemocnice. Nakaženi byli rovněž dva členové personálu a museli být hospitalizováni. Oficiálně zveřejňovaná denní čísla obětí epidemie v Británii nezahrnují úmrtí v domovech s pečovatelskou službou, neboť ta se sčítají zvlášť a zveřejňována jsou jen jednou týdně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme