V Británii začalo očkování proti koronaviru. Jako první dostala vakcínu devadesátiletá žena v Coventry

Devadesátiletá Britka jako vůbec první na světě dostala nedávno schválenou vakcínu proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech. Margaret Keenanová si pro injekci přišla časně ráno do nemocnice v anglickém Coventry. Spojené království spustilo plošné očkování proti nemoci covid-19. Jako první dostanou injekci lidé z nejvíce ohrožených skupin, tedy starší 80 let, nemocní, zdravotníci a sociální pracovníci.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První očkovanou se stala devadesátiletá Margaret Keenanová. V Coventry jí vakcínu aplikovala za přítomnosti novinářů sestra May Parsonsová

První očkovanou se stala devadesátiletá Margaret Keenanová. V Coventry jí vakcínu aplikovala za přítomnosti novinářů sestra May Parsonsová | Foto: Jacob King | Zdroj: ČTK / AP

Očkování je dobrovolné, plánují ho ale podstoupit i královna Alžběta II. se svým manželem Philipem.

V první fázi je pro obyvatele Velké Británie k dispozici 800 tisíc dávek. Vláda obyvatele rozdělila do celkem devíti skupin podle toho, komu bude vakcínu podávat nejdřív.

Po lidech nad 80 let následují ti nad 75, pak přijdou na řadu starší 70 let a ti s dalšími zdravotními komplikacemi. Další skupiny jsou odstupňovány po pěti letech věku a dalších zdravotních okolností. 

Vakcíny nejdříve dostane asi 70 velkých nemocnic a postupně se jejich počet bude rozšiřovat. Plán je vakcínu rozdělit až do tisíce distribučních míst po celém Spojeném království. Po Novém roce mají vzniknout speciální očkovací centra, mimo jiné ve sportovních stadionech.

Královna Alžběta II. se nechá očkovat proti covidu-19. S princem Philipem čeká, až na ně přijde řada

Číst článek

Zájemcům se budou podávat dvě dávky. Protilátky by se měly začít tvořit po dvanácti dnech, 21. den se má podat druhá dávka, která má účinky té první zesílit. Plně by vakcína měla fungovat 28. den s tím, že úspěšnost je podle testů 95 procent.

Vláda dala vakcinaci zelenou minulý týden a i úřady přiznávají, že je očkování hodně narychlo. A už se ví i o nedostatcích.

Prvním je, že vakcína se do Británie dodává pomaleji. Země objednala celkem 40 milionů dávek – tedy pro 20 milionů lidí – s tím, že většina by měla být k dispozici až po Novém roce. Do konce prosince ale budou jen čtyři miliony dávek místo původně plánovaných deseti.

Kromě toho se vakcína musí skladovat ve velmi nízké teplotě -70 stupňů Celsia a je jen ve velkých baleních, v každém je 975 dávek a nejdou rozdělit. Proto je těžší je dostat do menších domovů sociální a zdravotní péče, které ji ale podle plánu vlády měly dostat mezi prvními.

Britský regulátor teď ještě řeší, jak zajistit, aby se vakcíny daly bezpečně rozdělit i do menších balíků.

Zřejmě nejzásadnějším nedostatkem ale je, že se pořád úplně neví, jak dlouho v těle protilátky vydrží. Takže jak řekl Clive Dix z vládního centra pro vakcinaci, je možné, že se očkovat bude muset každý rok – jako u chřipky.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme