Česko má už 150 nakažených koronavirem. Restaurace a některé obchody se zavřou, rozhodla vláda

 • Česko zavádí další opatření kvůli koronaviru. Od pondělí bude do země zakázán vstup cizincům až na výjimky. Stejně tak nesmí Češi cestovat ven.
 • Vláda rozhodla s účinností od sobotních 06:00 o uzavření obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších. Opatření má trvat do úterý 24. března 06:00. Se stejnou účinností kabinet zakázal přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, výjimkou je například zaměstnanecké stravování. Radiožurnálu to potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO).
 • Povinnou čtrnáctidenní karanténu budou muset absolvovat i Češi vracející se ze všech takzvaných rizikových zemí. Těch je nyní 15, včetně Německa, Rakouska nebo Francie.
 • Americký prezident Donald Trump vyhlásil v zemi stav nouze. Opatření podle něj dává vládě k dispozici až 50 miliard dolarů na boj s nákazou a umožňuje přijímat rychlejší rozhodnutí.
 • Češi, kteří pracují v Rakousku a Německu do 100 kilometrů vzdušnou čarou od hranic, budou moct dál dojíždět do práce. Hranice pak bude od příštího týdne hlídat kromě policie také armáda.
 • Premiér Babiš v noci upřesnil počet nakažených, kterých je nyní v Česku 150.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 5:04 14. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozor, nečtete aktuální článek. Text, ve kterém najdete aktuální informace o počtu nakažených a aktuální situaci v Česku i ve světě, je TADY

Vláda na svých stránkách informovala, že od sobotních 6.00 musí být zavřeny všechny obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších. Zákaz maloobchodního prodeje podle usnesení má trvat do 24. března.

Zákaz se dále nevztahuje například na prodejny výpočetní techniky, brýlí a optiky, novin a časopisů nebo na služby prádelen a čistíren.

Vláda na 10 dní zavřela některé obchody a restaurace. Potraviny, lékárny a další dostaly výjimku

Číst článek

Vláda dále rozhodla od soboty zavřít restaurace. Vyjímkou jsou neveřejné stravovací zařízení (např. jídelny pro zdravotníky) a provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny.

„Důvod byl ten, aby nedošlo ke koncentraci lidí hlavně v obchodních centrech, které otevírají v 8.30,“ sdělil premiér Andrej Babiš Radiožurnálu. Vláda na sobotu ráno chystá tiskovou konferenci.  

V Česku je 150 lidí nakažených novým typem koronaviru, upřesnil v noci na sobotu premiér. V karanténě je zhruba 6500 lidí. V zemi platí nouzový stav a vláda s platností od půlnoci na pondělí zakázala cizincům vstup do Česka a Čechům cestování do zahraničí. Češi po návratu z 15 rizikových zemí musejí do karantény.

Text pokračuje pod online reportáží.

Zavření hranic

V oblastech postižených nákazou mimo Česko je podle dat mobilních operátorů 205 tisíc Čechů, z nich 196 tisíc v Evropě. Podle pátečního nařízení vlády může být šíření koronaviru trestným činem.

Původně se karanténa týkala pouze cestujících z Itálie. Nyní platí i pro dalších 14 rizikových zemí včetně dvou sousedních států: Německo, Rakousko, Španělsko, Francii, Británii, Švýcarsko, Nizozemsko, Belgii, Švédsko, Norsko, Dánsko, Čínu, Jižní Koreu a Írán.

Nabídli nám 50× dražší roušky, vadí porodnici v Podolí. ‚Jsme ve výjimečné situaci,‘ brání se firma

Číst článek

Česko pak uzavírá své hranice. „Zavádíme od 16. března 0.00 zákaz vstupu pro všechny cizince na území České republiky s výjimkou cizinců pobývajících na území Česka s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem. Neplatí to, pokud je vstup cizinců v zájmu České republiky,“ uvedl premiér Andrej Babiš z ANO.

Českým občanům a cizincům s trvalým pobytem v Česku pak vláda zakázala od pondělí cestovat do zahraničí. Výjimka platí pro lidi zaměstnané do 100 kilometrů od hranic.

Vláda dále rozhodla, že zakazuje občanům České republiky a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů vycestovat z území České republiky. Neplatí to, pokud je udělena výjimka,“ dodal předseda vlády.

Uvedl také, že se opatření nijak nedotkne zásobování potravinami. Opatření se netýkají dovozu potravin, ten nebude nikdy ohrožen,“ řekl hned na začátku vystoupení premiér.

Vláda podle něj také zpřesnila některá předchozí opatření, od sobotních 6.00 tak budou uzavřeny veřejné bazény a turistická centra. Dále se zakazuje maloobchodní prodej na tržnicích a tržištích. Jako příklad Babiš uvedl tržnici SAPA. Nově platí i zákaz návštěv ve věznicích.

Vláda v pondělí projedná nasazení vojáků na pomoc policii s kontrolami na hranicích. Připraveno bude 2100 vojáků, uvedl ministr Lubomír Metnar (za ANO), podle kterého kabinet nasazení vojáků schválí.

Kamiony i v neděli

V rizikových oblastech je 205 tisíc Čechů. Ministerstvo zdravotnictví jim posílá SMS

Číst článek

Vláda od sobotních 06.00 zakáže přítomnost veřejnosti v bazénech a turistických informačních centrech, stejně jako prodej na tržištích a v tržnicích. Od soboty jsou zakázány návštěvy ve věznicích, vězňům bude umožněno více telefonovat s příbuznými. Denní stacionáře musí od pondělí po dobu trvání nouzového stavu zastavit činnost.

Kvůli plynulosti zásobování vláda také zrušila nedělní zákaz jízdy kamionů. Na řidiče kamionů se také nevztahují karanténní opatření. Premiér Babiš znovu apeloval na lidi, aby nevykupovali zboží v obchodech, nedostatku potravin se podle něj není třeba obávat. Vyloučil také karanténu Prahy.

Od soboty bude při cestách z Česka do všech okolních zemí zakázána veškerá autobusová, vlaková a lodní doprava cestujících. Cestovat za hranice bude možné pouze automobily. Zájezdové autobusy v Evropě se budou moci vrátit.

Dva pražští hasiči jsou nakaženi novým koronavirem. ‚Akceschopnost to neovlivnilo,‘ uvedl ředitel sboru

Číst článek

Částečně je omezen i letecký provoz. Dotkne se to více než stovky dálkových vlaků i autobusů a desítek regionálních spojů. Aerolinky Smartwings a ČSA zastaví všechny své linky z a do České republiky, odstaví zhruba polovinu svých letadel.

Od páteční půlnoci budou na rakouských a německých hranicích znovu zavedeny kontroly, opatření vláda vyhlásila v rámci nouzového stavu. Slovensko ode dneška plánovalo uzavřít hraniční přechody s Českem, Maďarskem, Rakouskem a Ukrajinou.

Na Čechy dolehne také opatření, které zavádějí Spojené státy. Od páteční půlnoci začne platit 30denní zákaz cestování z Evropy do USA, výjimkou je Británie. Do zámoří plánovalo vycestovat několik tisíc Čechů.

Studenti na Erasmu

Opustit Česko mohou cizinci bez omezení včetně stovek zahraničních studentů z programu Erasmus. České studenty na výjezdu s Erasmem osloví ambasády. „Jsme připraveni přivézt je zpět,“ sdělil ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD.

Studenti na výměnném pobytu se mohou přes hranice vrátit domů. Tisíce českých studentů osloví ambasády

Číst článek

Jen v Itálii bylo s Erasmem počátkem března 150 studentů z Česka. Češi v oblastech postižených koronavirem dostali prostřednictvím mobilních operátorů informační textovou zprávu od ministerstva zdravotnictví.

Vláda se situací kolem koronaviru bude znovu zabývat v pondělí. Měla by jednat o zásobování nemocnic ochrannými prostředky, na jejich nákup kabinet vyčlenil 500 milionů korun z rozpočtové rezervy.

Probírat bude i možné úpravy ošetřovného a kompenzací pro podnikatele a živnostníky. Mohli by dostat půjčky do půl milionu korun, což má pomoci i lidem z nestátního kulturního sektoru, uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD. V úterý bude vláda o situaci jednat se šéfy sněmovních stran.

Lidé najdou informace o novém typu koronaviru na nově spuštěné adrese https://koronavirus.mzcr.cz. Průběžně aktualizované stránky by měly odolat náporu návštěv.

V Číně přibylo sedm obětí

Dosud se v Číně, bez autonomního Hongkongu a Macaa, novým typem koronaviru nakazilo 80 813 lidí. Oproti předchozímu dni v kontinentální Číně přibylo sedm obětí viru. Dohromady tak pevninská Čína eviduje 3176 mrtvých.

Středočínská provincie Chu-pej, která je epicentrem epidemie, hlásí šest ze sedmi nových úmrtí. Všechna byla evidována v provinčním hlavním městě Wu-chan.

Trudeau v karanténě. Manželka kanadského premiéra se nakazila koronavirem

Číst článek

Zatímco jinde ve světě počet případů rychle roste, v Číně se epidemie v posledních sedmi dnech výrazně zpomalila, což je podle Reuters výsledkem týdnů přísného omezení pohybu lidí a dopravy.

Čínská vláda v pátek také oznámila, že začne uvolňovat omezení pohybu ve městě I-čchang v provincii Chu-pej a umožní lidem z okolních provincií návrat do města. Zároveň hodlá ale dohlížet na dodržování zdravotnických opatření s pomocí monitorovacího systému, který využívá mobilní telefony.

Podobná situace je i v Jižní Koreji. Místní Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí uvedlo, že zaznamenalo 110 nových případů nákazy koronavirem, což je o čtyři méně, než hlásilo ve čtvrtek. Celkem 61 jich bylo hlášeno z nejpostiženějšího jihovýchodního města Tegu, 17 bylo zaznamenáno v Sedžongu a 13 v Soulu.

Jižní Korea, které je považována za druhou koronavirem nejpostiženější zemi v Asii, navíc v pátek oznámila, že vůbec poprvé od začátku šíření koronaviru na začátku ledna zaznamenala více uzdravených než nově nakažených.

Velká cena Austrálie se kvůli koronaviru nepojede, v ohrožení může být i zbytek nové sezony formule 1

Číst článek

Jihokorejské úřady nicméně vyzvaly k opatrnosti, jelikož se nové shluky nákazy objevily u zaměstnanců call centra v Soulu a na úřadě ve městě Sedžong.

Celkový počet nakažených v zemi stoupl na 7979. Zároveň však bylo podle pátečního sdělení jihokorejských úřadů dalších 177 uzdravených pacientů propuštěno z nemocnice.

Thajsko mezitím v pátek oznámilo, že má pět nových případů nákazy a počet infikovaných stoupl na 75.

Singapur oznámil, že zakáže vstup do země cestujícím, kteří v uplynulých dvou týdnech navštívili Itálii, Francii, Španělsko a Německo, a že neumožní výletním lodím kotvit v singapurských přístavech. Restriktivní opatření Singapur již dříve zavedl vůči cestujícím z Íránu, Jižní Koreje a Číny.

Nouzový stav (aktualizováno 13.3.2020 ve 12.30)

 • Zákaz vstupu pro všechny cizince (od půlnoci 16.3.2020): vláda zakázala vstup pro všechny cizince na území České republiky s výjimkou cizinců pobývajících na území Česka s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem. Neplatí to, pokud je vstup cizinců v zájmu České republiky. Vláda dále rozhodla, že zakazuje občanům České republiky a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů vycestovat z území České republiky. Neplatí pro transit (přestup na letišti). Neplatí to, pokud je udělena výjimka.
 • Zákaz vstupu do bazénů a turistických center (od 6.00 14.3.2020).
 • Zákaz prodeje na tržnicích (od půlnoci 14.3.2020): vláda zakazuje maloobchodní prodej na tržnicích a tržištích, jako je např. Sapa.
 • Zákaz vstupu pro cizince (od páteční půlnoci 13.3.2020): vláda zakázala vstup do ČR cizincům z 13 rizikových oblastí, je mezi nimi například Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, ale i Rakousko, Německo, Španělsko, Švýcarsko, Dánsko, Belgie, Holandsko, Švédsko, Velká Británie nebo Francie. Výjimkou jsou cizinci s přechodným pobytem v Česku nad 90 dní nebo cizinci s trvalým pobytem.
 • Zákaz vstupu do rizikových oblastí (od páteční půlnoci 13.3.2020):
  kabinet současně zakázal českým občanům a cizincům s trvalým i přechodným pobytem cestovat do rizikových oblastí. Výjimku mají lidé, kteří dojíždějí do příhraničí za prací
 • Zákaz pro osobní dopravce (od soboty 14.3.2020): začne platit také zákaz pro dopravce přepravovat přes hranice více než devět lidí.
 • Zákaz akcí nad 30 osob (od pátku 13.3.2020 6.00 hodin): zakazují se také divadelní, filmová a další kulturní představení, stejně tak sportovní, náboženské i další akce jako poutě či ochutnávky, a to jak veřejné, tak soukromé s účastí nad 30 lidí. Zákaz se nevztahuje na zasedání ústavních a veřejných orgánů, rovněž zákaz neplatí pro pohřby.
 • Zákaz vstupu do restaurací večer (od pátku 13.3.20 20.00 hodin): kabinet také zakázal chodit do restaurací v čase od 20. hodiny do 6. hodiny ranní.
 • Zákaz restaurací v nákupních centrech (od pátku 13.3.2020 6.00 hodin): bude platit rovněž zákaz činnosti stravovacích služeb, které jsou umístěné v nákupních centrech s plochou větší než 5 tisíc metrů čtverečních.
 • Zákaz vstupu do posiloven, klubů a knihoven (od pátku 13.3.2020 6.00 hodin): začne platit zákaz vstupu do posilovny, na koupaliště, do solárií, saun, wellness center, do hudebních a zábavních klubů, veřejných knihoven a galerií.
 • Zákaz návštěv ve věznicích (od soboty 14.3.2020 0.00 hodin).

pj, ako, tef, jak, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme