Na výletní lodi stoupl počet nakažených koronavirem na 175. V Číně je od ledna počet nakažených nejmenší

V Číně bylo v úterý podle úřadů zaznamenáno nejméně nových případů nákazy koronavirem Covid-19 od konce ledna. To podle agentury Reuters dává větší důvěryhodnost odhadu čínského experta, že epidemie by mohla skončit v dubnu. Vir si podle úřadů vyžádal více než 1100 obětí, přičemž ve všech kromě dvou případů šlo o Číňany. A nákaza novým koronavirem se potvrdila u dalších 40 lidí na lodi Diamond Princess, která kotví v přístavu v japonské Jokohamě.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochranná opatření před lodí Diamond Princess, která kotví v japonské Jokohamě (archivní foto) | Foto: Kim Kyung-Hoon | Zdroj: Reuters

Čínský vládní poradce pro oblast zdravotnictví Čung Nan-šan v úterý prohlásil, že počty nových nákaz v některých čínských provinciích klesají a předpověděl, že epidemie koronaviru do dubna skončí.

Obávaný koronavirus konečně dostal jméno. Jak daleko jsou vědci s bojem proti Covidu-19?

Číst článek

Celkem se v Číně dosud novým koronavirem nakazilo 44 653 lidí, přičemž v úterý bylo zaznamenáno 2015 nových případů, což je nejméně za jeden den od 30. ledna. V pevninské Číně viru v úterý podlehlo 97 lidí a bilance obětí tak stoupla na 1113.

Zatímco čínské úřady uvedly, že situace je pod kontrolou, Světová zdravotnická organizace varovala, že epidemie představuje globální hrozbu, která může mít horší dopady než terorismus. Šéf organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že první vakcína proti novému koronoviru by mohla být vyvinuta za 18 měsíců a vyzval svět, „aby se probral“, a vir považoval za „veřejného nepřítele číslo jedna“.

Covid-19 na Diamond Princess

Nákaza novým koronavirem Covid-19 se potvrdila u dalších 40 lidí na výletní lodi Diamond Princess, která kotví v přístavu v japonské Jokohamě. Podle agentury Reuters to ve středu oznámil japonský ministr zdravotnictví Kacunobu Kató. V Japonsku je nyní nejvíce infikovaných koronavirem mimo Čínu.

Vakcína proti koronaviru Covid-19 může být dostupná za 18 měsíců, uvedla světová zdravotnické organizace

Číst článek

Dohromady se tak nákaza podle japonských médií objevila u 175 lidí na výletní lodi. Mezi nově nakaženými je podle ministerstva zdravotnictví i jeden člověk, který dohlížel na dodržení karantény. Japonci tvoří deset z nově nakažených, ostatní nakažení pochází podle japonského ministerstva zahraničí z 11 zemí, včetně Spojených států a Číny, čtyři jsou ve vážném stavu.

Činitel, který zodpovídal za dodržování karantény pasažérům a posádce rozdával dotazníky týkající se jejich zdravotního stavu od 3. února. Podle nařízení nosil masku a rukavice, ale neměl ochrannou kombinézu.

Japonské úřady počátkem února rozhodly držet 14 dní v karanténě všech 1045 členů posádky a 2666 cestujících, kteří na lodi trávili luxusní dovolenou ve východní Asii. Podezření, že se nemoc na plavidle Diamond Princess šíří, pojaly úřady poté, co Hongkong potvrdil koronavirus u člověka, který na lodi pobýval.

Koronavirus vyvolává nemoc s příznaky chřipky, jen u některých pacientů ale vede k rozvoji virového zápalu plic, jenž může vyústit až v selhání dýchání. Podle dosavadních informací odborníků umírají na virus převážně senioři a lidé s podlomeným zdravím.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme