Nebuďte sarkastické, nekritizujte muže a noste make-up, radí malajsijská vláda ženám v karanténě

Malajsijská vláda poradila vdaným ženám, jak se mají chovat v čase zákazu vycházení, aby předešly domácím hádkám s manželi. Manželky mají podle úřadů napodobovat hlas známé kreslené postavičky a doprovázet jej nesmělým smíchem, muže příliš nekritizovat, dbát o uklizenou domácnost a pečovat o svůj zevnějšek. Pro muže úřady žádné obdobné rady nevydaly. Iniciativu zkritizovaly místní nevládní organizace, které považují doporučení za sexistická.

Kuala Lumpur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dezinfekce prostor ve městě Kuala Lumpur | Foto: Lim Huey Teng | Zdroj: Reuters

„Pokud spatříte svého muže, jak provádí úkon způsobem, který neodpovídá vaší vlastní metodě, vyhněte se sekýrování,“ napsalo na své facebookové stránce malajsijské ministerstvo pro ženy a rodinu. Ženám rovněž doporučilo, aby při jednání s manželem napodobovaly vysoko položený hlas oblíbené kreslené postavičky Doraemona a nasadily "ženský a nesmělý" smích.

V krajích už je 60 tisíc ochranných obleků, řekl Hamáček po jednání krizového štábu

Číst článek

V další grafice pak úřad manželkám poradil, aby se vyhnuly sarkastickým poznámkám v případě, že jejich manžel nepomáhá s domácími pracemi. "Řekněte si o pomoc a sdělte mu to - v některých případech partnerovi musíme říct o jeho zodpovědnosti, aby si uvědomil, co je potřeba udělat," uvedlo ministerstvo.

Úřad také naléhal na manželky, aby ani při domácí karanténě nenosily domácí oblečení: Starejte se o sebe jako normálně, noste make-up a čistě se oblékejte. 

Ministerstvo rovněž ženám doporučilo, aby pracující matky udržovaly uklizený jídelní stůl, kuchyni a obývák, čímž si zajistí "čistou mysl" při práci z domova.

Vlna kritiky

Doporučení ministerstva kritizovala nevládní organizace za práva žen AWAM, která je označila za sexistická. Rada (smát se jako Doraemon) platí pro pětileté děti, ne matky pobývající doma, napsala organizace na twitteru. Ženy toho teď za karantény mají na práci dost i bez dalšího tlaku na to, aby nosily make-up a vypadaly dobře, dodala organizace s tím, že ženy jsou lidské bytosti a ne objekty či zboží.

Ministerstvo kritizovala i bývalá ministryně spravedlnosti Azalina Othman Saidová, podle níž jsou příspěvky politicky nekorektní, propagují diskriminaci žen a šíří vůči nim předsudky.

Malajsijský premiér Muhyiddin Yassin minulý týden prodloužil omezení volného pohybu obyvatel do 14. dubna ve snaze zabránit dalšímu šíření viru. Malajsie je nejhůře zasaženou zemí jihovýchodní Asie, eviduje 2766 nakažených a 43 obětí nemoci COVID-19.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme