Koruna svatého Štěpána možná Maďarům přinese čtvrtý státní svátek

V Maďarsku plánují zavést na 9. ledna nový státní svátek odkazující na dobu Uherského království. Den pracovního klidu by se jmenoval den Svaté koruny. Maďaři a především současná vládnoucí elita mají totiž velmi osobitý vztah ke koruně svatého Štěpána.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Busta svatého Štěpána | Foto: Gregor Martin Papucsek

Návrh nového státního svátku nejhlasitěji v maďarském parlamentu prosazuje poslankyně za vládní stranu Fidesz Maria Wittnerová. Ta je známá jako radikálně národně orientovaná politička a dle jejích slov tento nápad podporuje i premiér Viktor Orbán.

Historie zamýšleného státního svátku se obrací k 9. lednu 1978. Tehdy Spojené státy národní relikvii Maďarsku slavnostně vrátily.

I nová maďarská ústava se ve své preambuli o koruně zmiňuje. Téměř jako o symbolu národního bytí Maďarů a historické kontinuity. Kritici Orbánovy vlády ale takové formulace napadají, a dokonce hovoří o vůni naftalínu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh Uherské královské koruny.mp3

Uherská královská koruna urazila za téměř tisíc let poměrně dobrodružnou cestu. V roce 1945 ji maďarští fašisti zakopali u Salzburgu. Její strážci tehdy ale padli do amerického zajetí a prozradili, kde je ukrytá. Do Ameriky se válečná kořist dostala maskovaná jako nebezpečný radioaktivní předmět.

A vycházejí najevo další příběhy. Napríklad v 50. letech chtěl Rákosiho režim vyměnit korunu za zajatého a na 15 let odsouzeného amerického špiona Roberta Vogelera, ale to v důsledku ostrých protestů maďarské emigrace nevyšlo.

Až viceprezident Cyrus Vance, za Carterovy vlády, osobně klenot za mimořádné radosti celého národa do Budapešti dovezl. Nyní je vystavená v parlamentu, v neprůstřelné skleněné kostce, společně s korunovačními insigniemi.

Gregor Martin Papucsek, Jakub Viliš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme