Karel není můj král, skandovali odpůrci monarchie. Policie zadržela 52 lidí, čelí za to kritice

Na Trafalgarské náměstí v centru Londýna, kudy vedla trasa korunovačního průvodu, v soboru dorazili také odpůrci monarchie, aby volali po přechodu Británie ke zřízení s volenou hlavou státu. Monarchii považují za nedemokratickou a netransparentní instituci a akce jako je korunovace Karla III. za plýtvání veřejnými prostředky. Po smrti velmi populární královny Alžběty II. prý cítí šanci získat ve společnosti širší podporu.

Londýn (Aktualizováno: 19:25 6. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korunovaci provázely i mnohé protesty

Korunovaci provázely i mnohé protesty | Zdroj: Reuters

Hlavním heslem protestu byla slova Not my King, kterými lidé dávají najevo, že Karel III. „není jejich král“. Slogan měli demonstranti na tričkách, cedulkách či nálepkách a krátce po osmé hodině místního času (09.00 SELČ) se začal rozléhat z jihovýchodního rohu Trafalgarského náměstí, kde se odpůrci monarchie shromáždili. Na místě jich ráno byly desítky, přičemž postupně přicházeli další.

„Nemám proti králi nic osobního... To, co je problém, je celý princip,“ řekl Martin, který se označil za dlouholetého „republikána“.

On a další respondenti zmiňovali různé argumenty pro odklon od monarchie, především však kritizovali nedemokratičnost systému s dědičným postem hlavy státu a nerovnost, kterou ztělesňuje. „Nemůžete mít skutečnou demokracii, když hlava státu není volená,“ řekl Londýňan Frederic.

Karla III. korunovali ve Westminsterském opatství králem. Jeho žena Camilla se stala královnou

Číst článek

Protestující také zmiňovali netransparentní finance monarchie a dávali do kontrastu velkolepou korunovaci s tíživou ekonomickou situací v Británii. „Jsem sociální pracovnice... Když vidím peníze, které se dnes utrácí, které by mohly jít za lidmi, se kterými pracuji, je to smutné,“ řekla v sobotu Lotty, která dorazila z jihu Anglie s otcem Martinem.

Podle Londýňanky Claire členové královské rodiny nemohou dobře zastupovat britskou veřejnost, protože nerozumí problémům obyčejných lidí.

„Jak mohou odrážet zemi, o které nic neví? Jak mohou odrážet zemi,... když nikdy nemuseli hledat práci, nikdy nemuseli využít potravinovou banku, nikdy nemuseli poslat své děti do státní školy, nikdy nemuseli využít státní zdravotnický systém NHS,“ řekla.

Zatýkání demonstrantů

Britská policie při korunovaci zadržela celkem 52 lidí. Viní je ze rvaček, narušení klidu a spiknutí za účelem narušení veřejného pořádku. Londýnská policie ve svém prohlášení podle agentury Reuters uvedla, že všichni, kteří byli zadrženi, zůstávají ve vazbě.

Bezpečnostní složky zadržely desítky ochránců životního prostředí, kteří plánovali akce na trase královského průvodu, ale také nejméně šest protimonarchistických aktivistů, včetně vůdce hnutí Republic Grahama Smithe, který zorganizoval demonstraci na Trafalgarském náměstí.

Na stadionu Liverpoolu se král Karel III. pocty nedočká. Proč tamní fanoušci bučí při státní hymně?

Číst článek

Policie uvedla, že „obdržela informace naznačující, že demonstranti chtěli narušit korunovační průvod. Jednotlivci se podle ní chtěli pokusit poničit památky barvou, prolomit bariéry a narušit oficiální přesuny.

Britská vláda nedávno znovu výrazně zpřísnila právo demonstrovat. Policisté mohou například protesty zakázat, pokud očekávají, že naruší veřejný pořádek. V britském hlavním městě bylo v sobotu nasazeno celkem asi 11 500 příslušníků policie. Náklady na bezpečnostní opatření se odhadují na 150 milionů liber (čtyři miliardy Kč).

Organizace Human Rights Watch následně označila zatýkání protestujících britskou policií za „velice znepokojivé“, uvedla agentura AFP. 

Průzkumy veřejného mínění mezitím naznačují, že popularita monarchie v Británii klesá, jakkoli ji většina veřejnosti stále schvaluje.

Podle mladého demonstranta Toma by podpora monarchie nyní mohla „přirozeně“ polevovat. „Pro královnu (Alžbetu II.) podle mě bylo skvělé, že v podstatě nic neříkala a vypadala jako babička z televize, což znamenalo, že si s ní všichni mohli spojovat pocit: ‚Hele, to je moje milá babička.‘ Charles ovšem moc takhle nepůsobí,“ řekl.

Na Trafalgarském náměstí v sobotu nicméně byli v mnohonásobné přesile fanoušci královské rodiny, kteří na skandování „Not my King“ vždy zareagovali jásotem. „Někde začít musíme,“ poznamenala Claire ohledně aktuální síly hnutí proti monarchii.

Prezident Petr Pavel, který v Londýně na korunovaci reprezentuje Česko, na tiskové konferenci uvedl, že žádné protesty nezaznamenal. Dodal ale, že chápe obavy o bezpečnosti.

Odpůrci monarchie | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme