Luanda Leaks. Nejbohatší žena Afriky přišla ke jmění díky korupci a podvodům, ukazuje dokument

  • Nejbohatší žena Afriky a dcera bývalého angolského prezidenta Isabel dos Santosová nejspíš získala značnou část svého miliardového jmění díky korupci, podvodům a nevyváženým kontraktům se státními společnostmi uzavřenými během vlády jejího otce Josého Eduarda dos Santose.
  • Vyplývá to z více než 700 tisíc stran dokumentů, které zveřejnilo Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ).
  • Jsou mezi nimi například faktury, obchodní smlouvy nebo bankovní výpisy, napsal v neděli server BBC.

Londýn / Luanda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Isabel dos Santosová (foto z 9. ledna 2020)

Isabel dos Santosová (foto z 9. ledna 2020) | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Z listin podle BBC vyplývá, že exprezidentova dcera a její manžel dokázali pomocí podezřelých transakcí zajistit lukrativní kontrakty, kupovali pod cenou půdu i podíly ve výdělečných státních podnicích a vyváděli obrovské finanční částky z firem, které řídili.

Dos Santosová, která už je v Angole stíhána za korupci a má v africké zemi zmražený majetek, veškerá obvinění odmítá. Podle ní jde o politický hon na čarodějnice.

Isabel dos Santosová

Šestačtyřicetiletá dos Santosová je nejstarší dcerou bývalého angolského prezidenta, který zemi vládl 38 let. Trvale žije v Británii a její jmění se odhaduje na dvě miliardy dolarů.

ICIJ dala dokumentům spojeným s podnikáním dos Santosové přízvisko Luanda Leaks; zkoumali je novináři z celkem 37 mediálních organizací včetně deníků The Guardian a L'Espresso. Ti vytipovali v podnikatelské dráze angolské prominentky několik momentů, které jsou podle nich nanejvýš problematické.

Jedním z nich je například její angažmá ve státní ropné společnosti Sonangol, do jejíhož čela ji otec dosadil v roce 2016. Nový prezident Joao Lourenço ji však o rok později odvolal.

Ještě krátce před svým odchodem schválila dos Santosová platby ve výši 58 milionů dolarů pro dubajskou konzultační firmu Matter Business Solutions, kterou vlastnil její přítel a řídil její kolega. Konzultační firma zaslala Sonangolu v den, kdy dos Santosová přišla o práci, přes 50 faktur.

Více než dva miliony lidí v Angole ohrožuje sucho, vláda nereagovala dostatečně, tvrdí UNICEF

Číst článek

Dalším z podezřelých kontraktů je podle BBC nákup podílu v portugalské energetické společnosti Galp, kterou firma dos Santosové v roce 2006 koupila právě od Sonangolu. Za podíl byznysmenka předem zaplatila pouze 15 procent kupní ceny a zbylých 63 milionů eur pokryla nízko úročená půjčka od Sonangolu. Nyní má její podíl ve společnosti Galp hodnotu více než 750 milionů eur.

Do transakcí byl podle ICIJ zapleten také manžel dos Santosové Sindika Dokolo, který figuroval například v dohodě s angolskou státní společností na těžbu diamantů Sodiam z roku 2012. Společně měli napůl koupit podíl ve švýcarské klenotnické společnosti De Grisogono, Sodiam ale do partnerství investoval 79 milionů dolarů, zatímco Dokolo pouhé čtyři miliony.

Ty přitom mohl zaplatit z odměny za zprostředkování dohody ve výši pět milionů dolarů, kterou mu Sodiam předem vyplatil. Prezident dos Santos také dal Dokolovi přednostní právo na nákup angolských surových diamantů za velice nízké ceny, přičemž podle BBC stát zřejmě tratil až miliardu dolarů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme