Čaputová o situaci na Slovensku: Zkorumpovaní soudci a prokurátoři nesmí zůstat v úřadu

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pátek vybídla k odchodu soudce, policisty a prokurátory, kteří čelí podezření z korupce. Čaputová před novináři také řekla, že zatím má důvěru v představitele police a prokuratury ohledně vyšetřování většiny korupčních kauz v zemi.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuzana Čaputová | Zdroj: Fotobanka Profimedia

O korupci představitelů slovenské justice včetně soudců či bývalého šéfa prokuratury svědčí přepisy komunikace kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, jenž byl kromě případů ekonomické kriminality obviněn také z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Kromě Kuciaka byla zastřelena i jeho přítelkyně Martina Kušnírová.

„Zkorumpovaní nebo z korupce důvodně podezřelí soudci, policisté a prokurátoři nemohou setrvávat ve svých funkcích,“ řekla Čaputová. Uvedla rovněž, že veřejnost je zavalena informacemi o zneužívání moci a že jen málo je slyšet, že se takové skutky daří vyšetřit a stíhat.

Milion eur na ovládnutí generální prokuratury na Slovensku

Číst článek

Slovenská policie při vyšetřování Kuciakovy vraždy získala z Kočnerova mobilního telefonu jeho komunikaci s politiky, soudci či prokurátory včetně bývalého šéfa slovenské prokuratury. Informace poukazují kromě jiného na korupci v justici i na to, že Kočner dokázal rozhodování ve svých některých dřívějších kauzách ovlivnit ve svůj prospěch.

„Nelze nevidět souvislost mezi těmito skutečnostmi a smrtí Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Právě takovýmto kauzám se Ján Kuciak věnoval. Věnoval se jim, protože viděl, že některé špičky justice kolaborovaly se zločinem, kryly ho a zřejmě vydělávaly na nespravedlnosti,“ řekla Čaputová.

Hlavní část vyšetřování vraždy Jána Kuciaka skončila. Obhajoba spis dostane na přelomu září a října

Číst článek

Podle hlavy slovenského státu proto za jeho smrt nejsou odpovědní jen objednavatel činu a vykonavatelé, ale morální odpovědnost nesou všichni, kteří své poslání v justici otočili proti jeho smyslu.

Byť Čaputová obecně vyjádřila důvěru v prokuraturu a policii, kritizovala šéfa speciální prokuratury Dušana Kováčika, že dosud nebyla vyšetřena korupční aféra Gorila, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků z doby před více než deseti lety. Nahrávka s odposlechy ve zmiňované kauze dříve v tomto týdnu unikla do médií, přepisy odposlechů se dostaly na internet již v roce 2011.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme