Kosmonauté opravili baterii na vesmírné stanici

Kosmonauti Carlos Noriega a Joe Tanner z amerického raketoplánu Endeavour upevnili další dva uvolněné kabely na pravém solárním panelu Mezinárodní vesmírné stanice. Dnešní výstup, v pořadí třetí tohoto týdne, měl být jen krátký a nenáročný. Oprava solárního panelu se však zkomplikovala, což prodloužilo pobyt kosmonautů ve vesmíru nad předpokládané tři hodiny. Před zahájením výstupu byl pravý solární panel natočen a skloněn asi o metr, aby se muži mohli ke kabelům snáze dostat. První kabel připevnili během několika minut, ale zachycení druhého kabelu jim zabralo více času.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z pravého bloku dvoukřídlého solárního panelu, o rozpětí 73 metrů a váze přes 17 tun, se uvolnily dva kabely při jeho instalaci a roztažení během nedělní noci. Panovaly obavy, že volné kabely by mohly poškodit nebo dokonce rozbít solární panel při pohybu vesmírné stanice.

Po připevnění kabelů namontovali kosmonauti také monitor a kabely pro kameru, která bude v lednu sloužit při instalaci laboratorního modulu Destiny.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme