Kosovem zmítají nejhorší nepokoje od konce války

V Kosovu naplno vypuklo násilí mezi Albánci a Srby. Jde o nejhorší srážky mezi oběma etniky od ukončení války v roce 1999. Podle nejnovější bilance si vyžádaly přinejmenším 31 lidských životů a přes 500 zraněných. Mírové jednotky KFOR evakuovaly srbské rodiny z jejich domovů v blízkosti metropole Prištiny. Nemohly totiž už déle zajišťovat jejich bezpečnost. Velení mezinárodních sil povolává posily.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilnosti v Kosovu

násilnosti v Kosovu | Zdroj: ČTK

Kosovští Albánci ničí hlavně kláštery a kostely, srbská pravoslavná církev se proto stahuje z Kosova a evakuuje majetek. Podle informací Radiožurnálu se už většina církevních představitelů včetně biskupa Artemijeho stáhla z bezpečnostních důvodů do Bělehradu. Objekty nedokáží uchránit ani vojáci KFOR. Pravoslavná církev už v provincii přišla o 14 kostelů a klášterů, většinou velmi cenných středověkých památek.

Zapálen byl i chrám sv. Sávy v jižní, albánské části Kosovské Mitrovice. Francouzští vojáci sice proti Albáncům použili slzný plyn a gumové projektily, Albánce se jim přesto nepodařilo odrazit.

Podle někdejšího zpravodaje OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii Jiřího Dienstbiera je vina na straně mezinárodního společenství. "To, co se dneska děje, je důsledkem debaklu OSN, NATO, Evropské unie a OBSE, které pět let předstírají úspěchy a ve skutečnosti situace zůstává stejná."

V reakci na útoky Albánců napadli Srbové několik mešit v Bělehradě, Niši a Novém Sadu. V samotném Kosovu je kromě Kosovské Mitrovice dramatická i situace u Obiliče a Kosova Pole, kde operují i příslušníci česko-slovenského kontingentu KFOR. Velitel sil NATO v Kosovu generál Holger Kammerhoff dnes dal mezinárodním jednotkám zelenou k nasazení síly.

Při nejnovější vlně nepokojů bylo dosud v Kosovu zraněno 35 vojáků mezinárodních sil KFOR, mezi nimi i jeden Slovák. Do provincie míří posily. Z Bosny se přemisťuje na 350 vojáků, dalších 750 chce vyslat Velká Británie. V Kosovu je vyhlášen zákaz nočního vycházení. Pro veškerou dopravu také byly uzavřeny kosovské hranice a mezinárodní letiště v metropoli Prištině.

Česko kvůli novým násilnostem k 1. květnu z Kosova asi nestáhne stovku svých vojáků, jak zamýšlelo. Podle premiéra Vladimíra Špidly zřejmě zůstane počet příslušníků společného česko-slovenského praporu zachován. Jednotka má 400 českých a 100 slovenských vojáků. Premiér to uvedl po setkání s generálním tajemníkem NATO v Praze.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme