Kosovo a reformní smlouva jsou hlavní témata schůzky ministrů zahraničí EU

Nová reformní smlouva Evropské unie a Kosovo - to mají být podle očekávání hlavní témata jednání ministrů zahraničí sedmadvacítky. Ti se sjíždějí do Portugalska na dvoudenní neformální schůzku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lisabon | Foto: europa.eu.int

Šéfové diplomacií mají jednat mimo jiné o Kosovu. Sedmadvacítka zůstává v této věci rozdělená - především Španělsko, Slovensko, Kypr nebo Rumunsko mají problémy s případným uznáním svrchovanosti této formálně srbské provincie. Většina ostatních členských zemí je méně nakloněná naslouchat srbským požadavkům, aby Kosovo zůstalo jeho součástí.

Dalším ožehavým tématem bude reformní smlouva, která má stanovit pravidla pro budoucí fungování Evropské unie. Čas neúprosně běží a její text má být hotový do poloviny října. Předsednická země Unie Portugalsko by chtěla mít co nejdřív hotovou definitivní podobu dokumentu, který má nahradit zkrachovalou evropskou ústavu, aby mohl být podepsán v prosinci a ratifikován do voleb do Evropského parlamentu v roce 2009.

V posledních týdnech panují obavy, že se nová smlouva stane kartou v předvolebním boji v Polsku. To by mohlo zhatit těžce dojednanou dohodu o tom, jak se bude v rozšířeném společenství hlasovat. Právě Varšava totiž měla největší problém s tím, aby přistoupila na navržený kompromis.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme