Napětí v Kosovu vytvářejí sami kosovští i srbští politici. V jejich službách jsou extremisté i šovinisté

Novináři srbské i albánské národnosti se veřejně postavili za majitele kavárny v kosovském Zvečanu, který jim během nepokojů dovolil ukrýt se v jeho lokále. Teď se na něj valí urážky a nařčení, podle kterých je zrádcem. Rádio Svobodná Evropa připomíná, že Zvečan se stal jedním z ohnisek nové vlny napětí na severu Kosova, kde větší část populace tvoří národností Srbové.

Svět ve 20 minutách Kosovo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbové se 29. května při protestech ve Zvečanu střetli s jednotkami KFOR

Srbové se 29. května při protestech ve Zvečanu střetli s jednotkami KFOR | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Srbové se 29. května při protestech ve Zvečanu střetli s jednotkami KFOR (mezinárodní mírové operace v rámci NATO): několik desítek lidí bylo zraněno, a to včetně vojáků mírové mise. Napětí vyvolalo zvolení nových starostů měst na severu Kosova.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Vzhledem k tomu, že nejvýznamnější političtí zástupci srbského etnika volby bojkotovali, do čela se na několika místech s většinově srbským obyvatelstvem dostali jejich konkurenti albánské národnosti.

Majitel kavárny Mladen Petrović je Srb, po střetech protestujících s členy mise KFOR se stal terčem kritiky na sociálních sítích. V jednom kanále na Telegramu ho kromě jiného nazvali zrádcem za to, že v lokále obsloužil novináře, kteří pracují pro albánská média.

Rádiu Svobodná Evropa se nepodařilo zjistit, kdo je na Telegramu „Slavonski medved“ – je to ale jeden z mnoha kanálů, který zveřejňuje obsah v srbském jazyce, je výrazně prorusky zaměřený a často vyjadřuje podporu ruské invazi na Ukrajině.

Novináři v ohrožení 

Výhrůžky a invektivy, kterých se na sítích dostalo majiteli kavárny, odsoudilo Sdružení novinářů Kosovo i Nezávislé sdružení novinářů Srbska.

Petrović popsal, že ten den prošlo kavárnou několik set lidí. Bylo mezi nimi mnoho novinářů, kteří pokrývali vypjaté dění na severu Kosova. Přišli se k němu osvěžit a on obsloužil všechny bez ohledu na to, pro jaké médium pracovali nebo jaké byli národnosti.

‚Srbsko proti násilí.‘ Měsíc od střelby ve škole v Bělehradě protestují desetitisíce lidí proti vládě

Číst článek

Když se situace vyostřila, část lidí z kavárny vyběhla. V první chvíli udělal totéž i její majitel z obavy o vlastní bezpečí. Když se situace uklidnila, vrátil se do podniku, ve kterém zůstali ukrytí srbští i albánští žurnalisté.

Když chtěl Petrović lokál zavřít, zeptal se srbských demonstrantů, co má dělat. Prý mu řekli, že může v klidu odejít a že se jeho albánským hostům nic nestane. Majitel pak doprovodil novináře k autům.

Slova Mladena Petroviće potvrzují žurnalisté, kteří tam zrovna byli. Novinářka jednoho prištinského média v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa popsala, že majitel kavárny ji i další kolegy nechal v podniku celé hodiny. Když se začalo stmívat, nabídl se, že je doprovodí na místní policejní stanici nebo k jejich automobilům.

Snaha o napadení novinářů

Novinářka také popsala, že se demonstranti pokusili ji i další albánské žurnalisty napadnout, když chtěli z kavárny vyjít. Rozbili přitom jednu z výloh podniku.

„To, co se teď panu Petrovićovi děje, je výzva k lynčování, a to musí okamžitě přestat,“ hodnotí situaci další novinářka z Bosny a Hercegoviny.

V Kosovu pokračují protesty proti novým starostům. Vojáci NATO opět hlídají místní radnice

Číst článek

Předseda Nezávislého sdružení novinářů Srbska Željko Bodrožić ocenil postup majitele kavárny.

Podle něj se komunikace a solidarita mezi srbskými a albánskými novináři stala terčem extremistů, kteří usilují o vyvolání konfliktu. Nenávist, se kterou se teď kavárník setkává, vnímá jako odraz napjaté atmosféry, kterou vytvářejí kosovští i srbští političtí lídři.

Bodrožić se také opřel do toho, jakou roli hraje v celém konfliktu srbská vláda. V jejích službách jsou podle něj extremisté a šovinisté, kteří jsou nebezpeční pro celou srbskou společnost.

Zejména pro Srby v Kosovu, ze kterých většina touží po životě v míru. Majitel kavárny podle něj lidem ukázal, jak by země doopravdy měla vypadat, uzavírá komentář.

Celý Svět ve 20 minutách najdete v audiozáznamu. Připravili Jakub Rerich a Tea Veseláková.

Jakub Rerich, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme