Kosovo bude mezinárodní pomoc potřebovat ještě léta

Kosovo sice vyhlásilo nezávislost už před třemi lety, stále ale jde spíš jen o formalitu. Nejmladší balkánská země nemá vlastní měnu, je závislá na zahraniční finanční pomoci a neobejde se ani bez zahraničních expertů, kteří zčásti učí kosovské kolegy, ale často musí dělat jejich práce za ně. V rámci mise EULEX pomáhají také čeští policisté a státní zástupce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosovovská Mitrovica

Kosovovská Mitrovica | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„V Kosovské Mitrovici existuje asi 6000 případů, které čekají na soudce. V šesti soudcích a čtyřech státních zástupcích jsme skutečně schopni projednat jen ty nejzávažnější případy – jedná se většinou o závažnou násilnou trestnou činnost,“ popisuje tamní situaci Petr Klement, jediný český státní zástupce, který pracuje v Kosovu.

Práce má nad hlavu, protože řada místních soudců a advokátů musela své úřady opustit kvůli korupci. Jeho činnost ale komplikují i zdánlivé maličkosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Kosovu natáčel zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Bouda

„Ulice často nemají žádný název, domy nemají čísla, nebo naopak mají těch názvů a čísel několik. Lidé nejsou nijak trvale registrovaní, a nebo jsou registrovaní někde úplně jinde. Doručování víceméně spočívá na osobní znalosti jednotlivých policistů.“

Navíc v Kosovu často víc než zákon znamenají osobní známosti. „Zrovna nedávno jeden člověk říkal, že skoro každý Kosovec je dva telefonáty od prezidenta; minimálně každý zná někoho, kdo zná prezidenta. To znamená, že já zavolám tomu někomu, on mi dá to telefonní číslo a já si zavolám. To je to, co jakoby charakterizuje tuhle společnost a co ztěžuje vyšetřování.“

Než začnou mezinárodní policisté vyšetřovat zločin, musí si tak vyžádat povolení, aby náhodou takříkajíc nepíchli do vosího hnízda. Ani pak ale nemají vyhráno.

Většina obyvatel Kosova žije v bídě | Foto: Martin Dorazín

„Jsme schopní odposlouchávat pouze jednoho operátora, ačkoliv jsou tady další dva nebo tři, a de facto je to tady veřejně známé tajemství. Takže pokud se nějaké kriminální aktivity řeší přes telefony, použijí samozřejmě operátora, kterého nejsme schopni odposlouchávat,“ říká dále Petr Klement

A to tento muž slouží v albánské části Kosova, kde jsou obyvatelé i úřady relativně vstřícní. Jeho kolega pracuje v srbské enklávě, kde kosovští Srbové neuznávají novou republiku a bojkotují i činnost mezinárodních složek, které podle nich pomáhají ilegální administrativě.

„Jakýkoliv běžný úkon, například před několika měsíci domovní prohlídky v několika málo objektech, což by u nás byla práce pro několik policistů, tak na sever musíte v 500 lidech, ve čtyři hodiny ráno, s KFOR. Začnou houkat sirény, zablokují vás, začnou stavět barikády.“

Nikdo z Čechů pracujících v Kosovu nepředpokládá, že by se situace měla v brzké budoucnosti změnit k lepšímu. Kosovo bude podle nich mezinárodní pomoc potřebovat ještě léta.

Ondřej Bouda, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme