Kosovo bude mít své velvyslanectví i v Česku

Nejmladší evropský stát Kosovo bude mít velvyslanectví v osmi zemích včetně České republiky. Rozhodl o tom kosovský prezident Fatmir Sejdiu necelý rok po vyhlášení samostatnosti. Nový stát bude mít navíc devět konzulátů - mimo jiné v USA, Švýcarsku, Turecku nebo Rakousku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Kosova

vlajka Kosova | Foto: Dagmar Částková | Zdroj: Český rozhlas

Kosovo bude mít své zastupitelské úřady vedle naší republiky třeba na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku, Švédsku, Nizozemsku nebo Japonsku. Konzuláty vzniknou krom jiného v Albánii, Německu, Švýcarsku a Turecku.

Toto opatření má okamžitou účinnost - Kosovo se tak snaží vytvářet další instituce, které patří k modernímu státu. Zároveň mobilizuje diplomatickou aktivitu k dalšímu uznávání země.

Srbsko - od kterého se Kosovo oddělilo - je ostře proti jakýmkoli krokům, které by podle něj legalizovaly jednostranné vyhlášení nezávislosti.

Přečtěte si také:
Kosovo mají uznat další země
Srbsko odmítlo výzvy Evropského parlamentu pěti zemím EU, aby uznaly Kosovo
Kosovo má svou armádu, sloužit v ní mají i Srbové

Jaromír Janev, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme