Kosovo chce zabránit oddělení srbské enklávy i silou

Kosovo nepřistoupí na oddělení severní části svého území. Ta je obydlená převážně Srby, kteří stejně jako Srbsko neuznávají nezávislost Kosova. Tamní vládu znepokojila anonymní deklarace, která před několika dny vyzvala k oddělení severu od Kosova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosovovská Mitrovica | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Pokud to bude nutné, jsme připraveni reagovat silou, upozornil v rozhovoru pro srbský list Danas kosovský ministr vnitra Bajram Redžepi. Dodal, že policie zatkne každého, kdo by se pokusil vyhlásit nezávislost severního Kosova.

Na tomto území žije asi sto tisíc Srbů a mezi nimi se teď hodně mluví o deklaraci nezávislosti. Nikdo ale neví, kdo je autorem tohoto návrhu. Odmítají ho dokonce i v Bělehradě.

Srbsko totiž stále považuje celé Kosovo za svou součást a odštěpení severního cípu by znamenalo faktické přiznání nezávislosti zbytku kosovské provincie. Napětí mezi Prištinou a Bělehradem roste každým dnem. Kosovo i proto zakázalo vstup srbských politiků na své území.

Martin Dorazín, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme