Kosovo dostane od dárcovských států miliardu a 200 milionů eur

Jednu miliardu a 200 milionů eur by mělo dostat Kosovo od dárcovských států na posílení demokratických institucí a obnovu infrastruktury. Sliby finančních příspěvků se dnes sešly na dárcovské konferenci v Bruselu. Svolala ji Evropská komise, aby pomohla Kosovu zaplnit mezeru v jeho rozpočtu na příští tři roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hashim Thaci | Foto: AFP

Evropská komise si vytkla za cíl sehnat alespoň miliardu eur pro kosovský rozpočet. Cíl se podařilo naplnit. Kosovo má přísliby darů dokonce o 200 milionů víc. Největší část pochází od Evropské unie - 500 milionů.

Čtvrt miliardy slíbily darovat Spojené státy, které vedly v roce 1999 leteckou kampaň NATO proti srbsko-černohorské Jugoslávii. Po ní se Kosovo dostalo pod správu OSN a letos v únoru tento útvar jednostranně vyhlásil nezávislost na Srbsku. Bělehrad ale odtržení své jižní provincie neuznává.

Kromě Evropské unie a USA přispělo velkou částkou Německo - dá 100 milionů eur. Mezi dalšími dárci jsou například Japonsko, Norsko nebo Švýcarsko. Česká republika dá do roku 2011 Kosovu celkem 4 miliony eur.

Peníze, které dárcovské státy Kosovu slíbily, mají být použity na financování obnovy škol, výstavbu infrastruktury a také na vybudování institucí, které by měly dát Kosovu punc státního útvaru.

Ačkoli kosovský premiér a někdejší vůdce gerilové Kosovské osvobozenecké armády Hashim Thaci ujišťoval, že jeho vláda vyhlásila nulovou toleranci korupci a organizovanému zločinu, dává většina států peníze ne přímo kosovským orgánům, ale do fondů kontrolovaných mezinárodními organizacemi.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme