Kosovská policie zatkla osm Čechů. Chtěli nad stadionem během zápasu v Prištině vypustit dron

Kosovská policie zatkla osm Čechů, kteří plánovali při sobotním zápasu Česka s Kosovem vypustit nad stadionem dron. Serveru iROZHLAS.cz informaci potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Robert Řehák. Šest mužů a dvě ženy u sebe měli také transparenty s nápisem ‚Kosovo je Srbsko‘. Informoval o tom web Indeksonline.cz. Všichni byli během noci z pátku na sobotu propuštěni na svobodu.

Aktualizováno Priština (Aktualizováno: 12:13 7. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Čeští občané byli vyslechnuti na policejní stanici ve městě Ferizaj (česky Uroševac - pozn. red.) cirka 40 kilometrů od Prištiny, ale po výslechu byli kolem druhé hodiny ranní propuštěni na svobodu. České velvyslanectví je se zadrženými v kontaktu, všichni jsou v pořádku a směřují do Prištiny,“ potvrdil informaci serveru Indeksonline.cz pro iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zahraničí Robert Řehák.

‚Fotbal je pro nás všechno.‘ Kosovo hraje mezinárodní soutěže teprve tři roky, fotbalem ale žije

Číst článek

Doplnil také, že se jednalo o šest mužů a dvě ženy. Jeden z Čechů má i srbské občanství. 

„Dle našich informací chtěli během mezistátního zápasu nad stadion vynést transparenty s určitými nápisy ohledně Kosova a Srbska,“ řekl Řehák s tím, že policie u skupiny našla i dron.

Informaci potvrdil Radiožurnálu i mluvčí Fotbalové asociace České republiky Michal Jurman. „Tato skupinka u sebe měla dron, srbskou vlajku a také transparent s nápisem ‚Kosovo je Srbsko‘. Zároveň u nich byla objevena také pyrotechnika a nože,“ upřesnil s tím, že česká fotbalová reprezentace podobné chování fanoušků, které spojuje politiku se sportem, odmítá.

Reakce EFS Kosovo

Členové z Evropské fronty solidarity pro Kosovo v prohlášení na facebooku odmítli, že by plánovali navštívit zápas kosovských a českých fotbalistů.„Po celou dobu naší návštěvy jsme neměli v plánu cestovat do Prištiny a v den utkání jsme chtěli podpořit komunitní centrum v Orahovci koupí sporáku,“ uvedli. „Dron, který jsme vlastnili nebyl schopný nést žádný předmět a sloužil k natáčení krajiny pro reportáž,“ dodali k informacím o bezpilotním stroji. „Žádnou pyrotechniku jsme neměli.“

Kosovský zákon

Kosovo má uzákoněný zákaz symboliky, která by se týkala kosovsko-srbské problematiky. Podle Jurmana může jít o popsané vlajky, oblečení, transparenty, nebo i pokřiky. Za všechny tyto projevy hrozí vysoké finanční pokuty i vězení.

„Podle kusých a neúplných informací, které máme, se bezpečnostní složky v Prištině celou věcí velmi pozorně zabývají a budou zvýšeny bezpečnostní prohlídky u všech návštěvníků tohoto utkání,“ upozornil.

Národní fotbalový tým se v sobotu od 15.00 představí v Kosovu, v úterý večer pak svěřence trenéra Šilhavého čeká utkání v Černé Hoře. Oba zápasy uslyšíte na Radiožurnálu v přímém přenosu nebo můžete sledovat online reportáž na iROZHLAS.cz.

null

null

dok, mva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme