Kosovo má svou armádu, sloužit v ní mají i Srbové

V Kosovu mají od dnešní půlnoci oficiálně svou armádu. Má jít o první multietnické ozbrojené síly v této bývalé srbské provincii. Takzvané Bezpečnostní síly Kosova mají mít celkem 2500 profesionálních příslušníků a 800 záložníků. Desetina jich má být z národnostních a etnických menšin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Priština - Kosovo | Foto: www.prishtina-komuna.org

Bezpečnostní síly Kosova mají být plně připravené plnit své úkoly v polovině roku. Mají chránit území Kosova i jeho vnitřní stabilitu. Výstavba tohoto vojenského sboru s lehkou výzbrojí je pod záštitou NATO.

Britští důstojníci mají na starosti výuku a výcvik, Spojené státy výzbroj a uniformy dodalo Německo. Náčelníkem generálního štábu se stal generál poručík Sulejman Selimi, který stál i v čele dosavadních Ochranných jednotek.

Vznik Bezpečnostních sil Kosova odmítlo Srbsko. Ministr zahraničí Vuk Jeremič označil novou kosovskou armádu za nezákonnou a partyzánskou formaci. Podle něj jde o porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN o Kosovu.

K tématu si můžete také přečíst:
V Kosovské Mitrovici znovu eskalovalo etnické napětí
Kosovští Srbové budou misi Evropské unie tolerovat
Mise EU oficiálně začala svou činnost v celém Kosovu

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme