Kosovo chce do Evropské unie. Některé země jeho existenci dál neuznávají, mezi nimi i Slovensko

Kosovo se v nejbližších dnech chystá podat přihlášku pro vstup do Evropské unie. Tamní vládní představitelé to potvrdili v rozhovoru pro bruselský týdeník Politico. Část unijních zemí přitom dodnes neuznala kosovskou nezávislost.

Priština Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbové v Kosovu při protestech zablokovali hlavní silnice

Srbové v Kosovu při protestech zablokovali hlavní silnice | Foto: Ognen Teofilovski | Zdroj: Reuters

Mezi unijními státy, které Kosovo od jeho odtržení od Srbska v roce 2008 stále neuznaly, je Slovensko nebo Španělsko. Pro udělení kandidátského statusu, zahájení přístupových rozhovorů i následné členství je přitom vždy třeba jednomyslný souhlas všech zemí EU.

Kosovo kvůli nepokojům na severu země odkládá místní volby z prosince na duben

Číst článek

Kosovský vicepremiér Besnik Bislimi v rozhovoru pro Politico ale uvedl, že by Unie bez západního Balkánu nebyla kompletní, země je prý navíc připravena na reformy.

Přístupové rozhovory s ostatními státy západního Balkánu po léta stály na místě, a to mimo jiné kvůli skepsi států jako Francie nebo Nizozemsko.

Jejich postoj ale změnila válka na Ukrajině a obavy z posilování vlivu Rusku na Balkáně.

Nepokoje v Kosovu

Na severu Kosova ve většinově srbských oblastech pokračovaly během soboty nepokoje. Kosovští Srbové totiž začátkem listopadu opustili svá místa v kosovských institucích včetně policie. Učinili tak na protest proti snaze Prištiny donutit kosovskosrbské obyvatelstvo používat výhradně kosovské registrační značky vozidel.

Balkánské dilema Evropské unie. Buď tamní země přijme mezi sebe, nebo je nechá Rusku a Číně

Číst článek

Kvůli rostoucímu napětí Priština ve čtvrtek vyslala na sever více než 300 policistů z řad kosovských Albánců. A tamní volby, které se měly uskutečnit příští týden 18. prosince, se posunuly na duben.

Srbsko chce proto požádat Severoatlantickou alianci o povolení rozmístění srbských bezpečnostních složek v Kosovu, oznámil srbský prezident Aleksandr Vučić. Dodal ale, že nepředpokládá, že by NATO žádost schválilo.

Bělehrad by chtěl na severu Kosova rozmístit až 1000 vojáků a policistů na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Srbské bezpečnostní síly nejsou v Kosovu od roku 1999 po náletech NATO. Kosovo v roce 2008 vyhlásilo nezávislost na Srbsku, které ale tento krok neuznalo.

Viktor Daněk, Jiří Klečka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme