Kosovo oslaví v neděli pět let nezávislosti. Etnicky je však stále rozdělené
Kosovo slaví pět let nezávislosti. V etnicky rozděleném městě, v Kosovské Mitrovici, se ale Albánci a Srbové stále moc nebaví. Když chcete etnickou hranici ve městě přejet, narazíte na barikády. Přinejmenším musíte přešroubovat poznávací značku na autě.
Přejíždíte z jednoho konce města na druhý a narazíte uprostřed ulice na hromadu suti. Ta suť je tady v samém srdci Kosovské Mitrovice. A není tady náhodou.
Je to v pravém smyslu slova barikáda. Ve městě jich je víc. Tahle se ještě objet dá. Po předzahrádce sousedního domu a s vysokým podvozkem.
Mitrovicí také protéká řeka Ibar, která je přírodní hranicí. Přes Ibar rovnou v centru města vede most. Ale na ten se autem nedostanete už vůbec. Zase barikáda. Tu suť sem nasypali zdejší Srbové. Dávají tím najevo – tady je to naše.
Pozorovateli neunikne ani důležitý detail spojený s auty. Když stojíme tady, přímo na barikádě a kolem nás projíždějí auta. Kdokoli k neoficiální hranici přijíždí a má kosovskou poznávací značku, to znamená s písmeny RKS nebo KS, ten zastaví, vystoupí, značku sundá, dá ji do kufru a pokračuje úplně beze značky.
Místní Srbové prostě Kosovo na autě mít nechtějí. Buď mají starou jugoslávskou KM jako Kosovská Mitrovica nebo většinou vůbec žádnou.
Otázka tedy zní, s jakou poznávací značkou vlastně jezdíte? „Značku měnit nebudu. A je to,“ uvádí jeden řidič. „Nevím, na co bych platil dvojí registraci, to nemá smysl,“ říká další. Přešroubovávat SPZ tu však ještě nějakou dobu automobilisté budou.
Stačí se podívat na poznávací značky aut a je jasné, že po pěti letech nezávislosti má Kosovo problémy, které jiný evropský stát nezná. Jak řekl jeden albánský taxikář, je tu ještě hodně práce.