Kosovo oslavilo páté narozeniny. Památník nezávislosti dostal nový kabát, v ulicích se tančilo

Vojenská přehlídka, památník s vlajkami zemí, které uznaly nezávislost Kosova, koncerty a projevy - tak si kosovští Albánci připomněli pět let od vyhlášení nezávislého státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník nezávislosti NEWBORN v Pristině pomalovali umělci vlajkami zemí, které uznaly nezávislost Kosova | Zdroj: ČTK

Přehlídkou bezpečnostních sil Kosovo oslavilo v Prištině v ulici Matky Terezy pět let své nezávislosti. Čestná garda, jednotky rychlé reakce a za nimi policie, včetně jednotek speciálního nasazení, které šlo vidět už při zásazích na hraničních přechodech.

Přehlídce přihlíželo několik tisíc obyvatel Prištiny. Všichni drželi v rukou albánské a kosovské vlajky. Pravou atmosféru všemu dodali až pouliční albánští muzikanti, ke kterým se lidé přímo na ulici přidali tancem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj ČRo Martin Ježek se přihlásil z nezávislost oslavujícího Kosova

Prezidentka Atifete Jahjagová řekla z tribuny: „Budujeme náš nový stát, vizi o jeho euroatlantické budoucnosti. Chceme být členem Evropské unie a stálý přítel Spojených států.“

Také umělci v Prištině se rozhodli oslavit pětileté výročí Kosova. Památník nezávislosti v hlavním městě ozdobili vlajkami zemí, které Kosovo uznaly. Monument se skládá ze žlutých dvoumetrových písmen, tvořících nápis „NEWBORN“, tedy nově zrozeno.

Kosovo pět let od svého jednostranně vyhlášeného zrození neusnulo na vavřínech. „Rozpoutal se tady velký stavební boom. Například na krajích Prištiny velké bytové komplexy, nové hotely a úplně nové dálniční spojení s Albánií a s mořem. To je něco, o čem by se kosovským Albáncům ještě před pěti lety skutečně nezdálo,“ popsal přímo z místa zvláštní zpravodaj ČRo.

Přesně na páté výročí navíc uznala Kosovo už stá členská země OSN – Egypt. Kosovu členství v organizace přitom stále chybí. V Prištině teď alespoň očekávají, že přízeň Káhiry přinese uznání i ze strany dalších zemí.

Matěj Skalický, Marína Dvořáková, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme