Poslanci ve třetím kole hlasování rozhodli. Prezidentkou Kosova se stala Vjosa Osmaniová

Kosovský parlament v neděli novou prezidentkou země zvolil někdejší předsedkyni zákonodárného sboru Vjosu Osmaniovou. Kandidaturu osmatřicetileté právničky podpořilo 71 poslanců z 82 přítomných, informovala agentura AFP.

Priština Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosovský parlament novou prezidentkou země zvolil Vjosu Osmaniovou. | Foto: Francois Glories/ Abbaca Press | Zdroj: Reutres

„Prohlašuji, že parlament Republiky Kosovo zvolil Vjosu Osmaniovou prezidentkou republiky,“ uvedl předseda parlamentu Glauk Konjufca.

Poslanci Osmaniovou zvolili ve třetím kole hlasování. V předchozích dvou kolech se hlavu státu zvolit nepodařilo kvůli nízkému kvóru poslanců. Většina zástupců opozice ve 120členném parlamentu volbu v sobotu i v neděli bojkotovala.

Tribunál v Haagu obvinil kosovského prezidenta Thaçiho z válečných zločinů. Po rezignaci byl zatčen

Číst článek

Právnička Osmaniová stála v čele Kosova jako prozatímní prezidentka od začátku loňského listopadu, kdy úřadující prezident Hashim Thaçi rezignoval kvůli obviněním z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti u tribunálu pro Kosovo v Haagu. Poslední dva týdny zastával funkci Konjufca.

Osmaniová je druhou ženou v čele Kosova od roku 2008, kdy země vyhlásila nezávislost na Srbsku. Ve volbě měla podporu levicového hnutí Sebeurčení (Vetevendosje!), které v polovině února s velkou převahou vyhrálo parlamentní volby. Uskupení nyní drží tři nejdůležitější úřady v zemi – funkci premiéra, prezidenta a předsedy parlamentu, připomíná agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme