Radikální kosovští fotbaloví fanoušci napadli v Prištině Čecha. Video na čas zveřejnili na facebooku

Několik českých fanoušků se podle balkánských médií před sobotním utkáním fotbalové evropské kvalifikace proti Kosovu a po zápase stalo v ulicích Prištiny obětí přepadení. Jednoho příznivce skupina útočníků povalila na zem, kde ho zkopala. Podle médií byli agresory radikální a nacionalističtí fanoušci tamního klubu FC Priština.

Priština Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští fanoušci během zápasu Česko vs Kosovo v Prištině. | Foto: Florion Goga | Zdroj: Reuters

Černohorský web mondo.me s odkazem na prištinská média uvedl, že kosovští chuligáni zveřejnili z přepadení na svém facebookovém profilu video, které později odstranili. Bylo na něm vidět několik útočníků, jak kopou do ležícího muže s českou vlajkou. Kosovská policie podle balkánských médií dosud nevydala žádné oficiální prohlášení.

Kosovská policie zatkla osm Čechů. Chtěli nad stadionem během zápasu v Prištině vypustit dron

Číst článek

„Česká ambasáda v Prištině nám pouze potvrdila, že se tento incident opravdu stal. Žádné další podrobnosti k němu už ale nemáme,“ řekl tiskový mluvčí Fotbalové asociace ČR Michal Jurman.

Kosovo po rozpadu Jugoslávie patřilo Srbsku, v roce 2008 ale s podporou západních velmocí vyhlásilo nezávislost.

Srbsko jej ale stále považuje za své území. Většina členských států OSN včetně České republiky samostatnost Kosova uznala, některé země jako Slovensko, Španělsko, Rusko, Bosna a Hercegovina či Řecko ne.

Zatčení osmi Čechů

Atmosféra při zápase v Prištině byla zřejmě i vinou sobotního incidentu, při kterém kosovská policie poblíž Prištiny zatkla osm Čechů, velmi vypjatá. Šest mužů a dvě ženy, kteří nejspíš mířili na zápas, policie zadržela se symboly na podporu Srbska, které neuznává nezávislost Kosova.

Reakce EFS Kosovo

Členové z Evropské fronty solidarity pro Kosovo v prohlášení na facebooku odmítli, že by plánovali navštívit zápas kosovských a českých fotbalistů.„Po celou dobu naší návštěvy jsme neměli v plánu cestovat do Prištiny a v den utkání jsme chtěli podpořit komunitní centrum v Orahovci koupí sporáku,“ uvedli. „Dron, který jsme vlastnili nebyl schopný nést žádný předmět a sloužil k natáčení krajiny pro reportáž,“ dodali k informacím o bezpilotním stroji. „Žádnou pyrotechniku jsme neměli.“

Příznivci u sebe měli také dron, srbskou vlajku a transparent s nápisem „Kosovo je Srbsko“. Po výslechu na policii dostali pokutu a byli propuštěni.

Někteří fanoušci proto pískali před utkáním při české hymně a stejně v úvodu doprovázeli i každý kontakt hostů s míčem. Kosovo zvítězilo 2:1 a sesadilo celek Jaroslava Šilhavého z postupového druhého místa ve skupině.

Na zadržení českých fanoušků reagovali při domácím kvalifikačním utkání s Portugalskem srbští příznivci. Na stadionu v Bělehradu roztáhli transparent „Děkujeme vám za boj pro Kosovo!“ a v hledišti se objevilo i několik českých vlajek s nápisem „Díky“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme