Kosovo přivítalo rozsudky nad bývalými srbskými politiky a generály

Obyvatelé Kosova přivítali rozsudky Mezinárodního soudu v Haagu. Tribunál odsoudil pět bývalých prominentních srbských politiků a generálů armády a policie k 15 až 22 letům vězení. Šlo o první verdikty za válečné zločiny spáchané v Kosovu před deseti a jedenácti lety. Srbská vláda tresty pro bývalé předáky země akceptovala, opozice je odmítla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan  Milutinovič u soudu v Haagu

Milan Milutinovič u soudu v Haagu | Zdroj: ČTK

Albánci v Kosovu přijali rozsudky tribunálu v Haagu s uspokojením. Snaha odsouzených vyhnat na 800 tisíc Albánců z Kosova a také jejich zločiny proti lidskosti se podle nich konečně dočkaly spravedlivého trestu.

Kosovský prezident Fatmir Sejdiu po jednání v USA se šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou komentoval osvobozující rozsudek pro bývalého srbského prezidenta Milutinoviče. Řekl, že věří ve spravedlnost haagského tribunálu, a i tento verdikt tedy přijímá.

Srbská vláda a tamní proevropské síly přijaly tresty pro bývalé přední politiky jako nutnou morální očistu země. Ale zároveň je považují ve shodě s opozicí za politicky motivované. Opozice tresty odmítla, Srbská radikální strana je dokonce označila za nový zločin.

"Rozsudky přispějí k náladám lidí proti Mezinárodnímu soudu v Haagu," uvedl předseda srbské Národní rady pro spolupráci s hagským tribunálem Rasim Ljajič. Dodal, že v porovnání s propuštěním kosovského expremiéra Ramuše Haradinaje to ukazuje na dvojí metr, který tribunál má k Srbům a k Albáncům.

Předák nacionalistické Srbské radikální strany Dragan Todorovič vypočetl, že dosud dostali Srbové v Haagu tresty dosahující téměř tisíce let, což označil za zločin.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme