Kosovo přivítalo rozsudky nad bývalými srbskými politiky a generály

Obyvatelé Kosova přivítali rozsudky Mezinárodního soudu v Haagu. Tribunál odsoudil pět bývalých prominentních srbských politiků a generálů armády a policie k 15 až 22 letům vězení. Šlo o první verdikty za válečné zločiny spáchané v Kosovu před deseti a jedenácti lety. Srbská vláda tresty pro bývalé předáky země akceptovala, opozice je odmítla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Milutinovič u soudu v Haagu | Foto: ČTK/AP

Albánci v Kosovu přijali rozsudky tribunálu v Haagu s uspokojením. Snaha odsouzených vyhnat na 800 tisíc Albánců z Kosova a také jejich zločiny proti lidskosti se podle nich konečně dočkaly spravedlivého trestu.

Kosovský prezident Fatmir Sejdiu po jednání v USA se šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou komentoval osvobozující rozsudek pro bývalého srbského prezidenta Milutinoviče. Řekl, že věří ve spravedlnost haagského tribunálu, a i tento verdikt tedy přijímá.

Srbská vláda a tamní proevropské síly přijaly tresty pro bývalé přední politiky jako nutnou morální očistu země. Ale zároveň je považují ve shodě s opozicí za politicky motivované. Opozice tresty odmítla, Srbská radikální strana je dokonce označila za nový zločin.

"Rozsudky přispějí k náladám lidí proti Mezinárodnímu soudu v Haagu," uvedl předseda srbské Národní rady pro spolupráci s hagským tribunálem Rasim Ljajič. Dodal, že v porovnání s propuštěním kosovského expremiéra Ramuše Haradinaje to ukazuje na dvojí metr, který tribunál má k Srbům a k Albáncům.

Předák nacionalistické Srbské radikální strany Dragan Todorovič vypočetl, že dosud dostali Srbové v Haagu tresty dosahující téměř tisíce let, což označil za zločin.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme