Kosovo se chystá k zítřejším parlamentním volbám

Poprvé od vyhlášení nezávislosti v roce 2008 se v Kosovu zítra konají parlamentní volby. Jejich průběh bude sledovat na třicet tisíc pozorovatelů. Srbové na severu Kosova ale volby budou zřejmě bojkotovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozdělená Mitrovice má pověst nejproblematičtějšího města v Kosovu. S patřičným respektem procházíme albánskými ulicemi. K našemu překvapení jsou tu lidé, které cestou potkáváme, velmi milí. | Foto: Tomáš Adamec

Kosovské Albánce až dosud spojoval jeden velký přítel - Spojené státy - a jeden velký nepřítel - srbský stát, jehož bylo Kosovo součástí. Teď konečně začal normální politický vývoj, pozoruje česká velvyslankyně Janina Hřebíčková, která se na Balkáně pohybuje už dvacet let.

„To jsou první volby demokratického kosovského státu, do kterých se zapojuje velice aktivně asi třikrát víc politických subjektů a sdružení. A to nejen většinového obyvatelstva albánského, ale také menšinového obyvatelstva srbského, bosenského, tureckého a haškalijského,“ řekla Hřebíčková.

Kosovské parlamentní volby mohou změnit nesmírně napjatou situaci na západním Balkáně. Politici se po těchto volbách budou moci soustředit na praktická témata, která trápí jak Kosovo, tak Srbsko, od kterého se tato jižní provincie v roce 2008 odtrhla.

„Dialog o technických otázkách, které zajímají obyčejné lidi, jako, jak se budou vybírat cla, jakým způsobem se budou řešit mobilní operátoři nebo jakým způsobem se budou řešit nemocnice,“ dodala česká velvyslankyně.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme