Kosovo se chystá na parlamentní volby

Většina kosovských Srbů se stále nevrátila do svých domovů, které v březnu letošního roku vypálili Albánci. Ti přinutili tisíce Srbů, aby utekli do provizorních uprchlických táborů. Civilní správě Kosova se tak nedaří normalizovat situaci v provincii, která v sobotu zažije parlamentní volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vypálená srbská restaurace | Foto: Robert Mikoláš

Jak přímo z místa dodává zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Robert Mikoláš, mnozí Srbové i proto chtějí hlasování bojkotovat.

Více než 800 zničených domů a 43 vypálených klášterů a kostelů - takový byl výsledek etnických čistek v březnu letošního roku. Domů se od té doby vrátilo jen několik desítek Srbů z města Obilič a vesnice Vidanje. Ostatní zůstávají v provizorních ubytovnách a k volbám jít odmítají.

Jak ale pro Český rozhlas uvedl umírněný kosovsko-srbský vůdce Oliver Ivanovic, účastí v sobotním hlasování přispějí lidé i k řešení tohoto problému: "Konečně jsme získali od mezinárodního společenství slib, že nám pomohou zvýšit bezpečnost a tím i po pěti letech od bombardování Jugoslávie umožnit návrat uprchlíků."

Od roku 1999 uteklo z Kosova na 200 000 Srbů, které v místním parlamentu od posledních voleb v roce 2001 zastupuje i 22 poslanců strany Povratak.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme