Kosovo se chystá na volby

V Kosovu dnes končí kampaň před sobotními parlamentními volbami. Hlavním favoritem je umírněný předák kosovských Albánců Ibrahim Rugova a jeho demokratický svaz Kosova LDK. Jak uvádí zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Prištině Robert Mikoláš, na rozdíl od loňských komunálních voleb se letošní kampaň odehrála bez větších incidentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ibrahim Rugova | Zdroj: ČTK

Hlavní mítinky jednotlivých stran proběhly už včera. Samotná prakticky bezproblémová kampaň končí o dnešní půlnoci. Všelidového hlasování se účastní na 26 stran, hnutí a nezávislých kandidátů. V případě kosovských Albánců však všichni včetně pravděpodobného vítěze voleb Ibrahima Rugovy prosazují nezávislost a samostatnost Kosova. Nově vzniklý parlament bude následně volit prezidenta a ten vládu. Ještě nějaký čas pak budou tito představitelé rozhodovat spolu s civilní správou OSN. V konečném důsledku ale požadují spravovat zemi sami bez jakéhokoli podílu Bělehradu a mezinárodního společenství. Kosovskoalbánští předáci proto stále odmítají dohodu mezi OSN a Jugoslávií, z které vyplývá, že nová provinční vláda nebude moci vyhlásit státní suverenitu.

Většina kosovských Srbů se sobotních parlamentních voleb pravděpodobně zúčastní. V minulých dnech je k tomu vyzval jak jugoslávský prezident Vojislav Koštunica, tak zástupci srbské menšiny v kosovské Gračanici. Jak ale Robert Mikoláš dodává, mnozí Srbové mají strach jít k volbám z obavy před atentáty.

Napjatá situace je hlavně v etnicky rozdělené Kosovské Mitrovici. Místní Srbové se však neobávají útoků ze strany Albánců, ale od svých vlastních lidí. Jak Českému rozhlasu řekl jeden ze zástupců zdejšího předáka Olivera Ivanoviče, mohlo by prý dojít i k bombovému atentátu. Ivanovič, který stojí na straně jugoslávského prezidenta Vojislava Koštunicy, proto ani neorganizoval žádný předvolební mítink. Podle jeho slov stojí za výbuškami ti Srbové, kteří nechtějí nastolení zákonnosti a vyhovuje jim dosavadní status quo, kdy téměř neexistují zákony a vymahatelnost práva je v této oblasti nemožná. Celá předvolební kampaň v severní části Kosova, kde až na některé výjimky žijí pouze Srbové, se tak soutředila pouze na vylepování plakátů. Volit své zástupce do nového kosovského parlamentu mají i kosovští Srbové, kteří nyní nežijí v Kosovu.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme