Kosovo si připomíná rok samostatné existence, čekají se protesty Srbů

Republika Kosovo vznikla přesně před rokem. Při dnešním výročí se ale vedle oslav o čekávají protesty Srbů. Do rozděleného města Kosovská Mitrovica na severu Kosova má například přijet nejméně 50 poslanců srbského parlamentu. Srbský prezident Boris Tadič znovu potvrdil, že jeho země nezávislost bývalé provincie nikdy neuzná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Most přes řeku Ibar | Foto: Robert Mikoláš

Poslanci srbského parlamentu chtějí v Kosovu demonstrovat, že zůstalo součástí Srbska. Kromě jejich protestu se očekává, že se skupinky místních Srbů na severu Kosova budou snažit vypálit policejní stanice na hranici se Srbskem.

Otázkou zatím zůstává, zda kosovské bezpečnostní síly anebo mezinárodní policejní a vojenské jednotky proti demonstrujícím zasáhnou. A zda se k protestům připojí také Srbové v enklávách uvnitř kosovského území.

Neoficiální zprávy o očekávaných protestních akcích potvrdil včera i srbský ministr zahraničí Vuk Jeremič a některé srbské nevládní organizace.

Samostatnost Kosova zatím uznalo 54 členských zemí OSN, včetně USA a 22 států Evropské unie.

Přečtěte si také:
Kosovo bude mít své velvyslanectví i v Česku
Kosovo mají uznat další země
Srbsko odmítlo výzvy Evropského parlamentu pěti zemím EU, aby uznaly Kosovo
Kosovo má svou armádu, sloužit v ní mají i Srbové

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme