Kosovo slaví první výročí nezávislosti

Kosovský parlament dnes svým mimořádným zasedáním odstartoval oslavy prvního výročí nezávislosti Kosova. Přímo v poledne pak obyvatelé hlavního města Prištiny ostatních měst oslaví výročí pochody jejich centry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Priština - Kosovo | Foto: www.prishtina-komuna.org

"Uplynul rok a sny a přání většiny obyvatel Kosova se proměnily ve skutečnost," uvedl kosovský prezident Fatmir Sejdiu Přímo v poledne pak začaly průvody lidí centry měst na památku prvního výročí vzniku nového státu.

Večer se pak odehraje slavnostní koncert a oslavy by měl ukončit velký ohňostroj. Kosovská vláda vyčlenila na oslavy 150 tisíc eur, tedy více čtyři miliony korun.

Za výsledek snění a boje označili dnes nejvyšší představitelé Kosova vznik svého státu přesně před rokem. Kromě kritických slov vůči Srbsku ale zazněla i nabídka premiéra Račího, že je ochoten odjet jednat do Bělehradu. Postoje Srbska a Kosova jsou protichůdné, ale i ochota vést konstruktivní rozhovory je krkem dopředu. Pro Kosovo je nepřijatelný šesti bodový plán Srbska a pro Bělehrad zase Ahtisáriův plán a kosovská ústava.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme