Kosovo slaví první výročí nezávislosti

Kosovský parlament dnes svým mimořádným zasedáním odstartoval oslavy prvního výročí nezávislosti Kosova. Přímo v poledne pak obyvatelé hlavního města Prištiny ostatních měst oslaví výročí pochody jejich centry.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Priština - Kosovo

Priština - Kosovo | Foto: www.prishtina-komuna.org

"Uplynul rok a sny a přání většiny obyvatel Kosova se proměnily ve skutečnost," uvedl kosovský prezident Fatmir Sejdiu Přímo v poledne pak začaly průvody lidí centry měst na památku prvního výročí vzniku nového státu.

Večer se pak odehraje slavnostní koncert a oslavy by měl ukončit velký ohňostroj. Kosovská vláda vyčlenila na oslavy 150 tisíc eur, tedy více čtyři miliony korun.

Za výsledek snění a boje označili dnes nejvyšší představitelé Kosova vznik svého státu přesně před rokem. Kromě kritických slov vůči Srbsku ale zazněla i nabídka premiéra Račího, že je ochoten odjet jednat do Bělehradu. Postoje Srbska a Kosova jsou protichůdné, ale i ochota vést konstruktivní rozhovory je krkem dopředu. Pro Kosovo je nepřijatelný šesti bodový plán Srbska a pro Bělehrad zase Ahtisáriův plán a kosovská ústava.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme