Kosovo a Srbsko dospěly k dohodě, skončí tím táhlý spor o poznávací značky aut

Kosovo a Srbsko dosáhly dohody, která ukončí téměř dvouletý spor ohledně poznávacích značek vozidel na severu Kosova. Informoval o tom na twitteru šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Dohoda byla dojednaná v Bruselu za zprostředkování Evropské unie.

Brusel/Priština Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosovští policisté jsou na hranicích v pozoru

Spor o poznávací značky po téměř dvou letech směřuje ke konci (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Máme dohodu,“ napsal Borrell. „Velmi mě těší, že mohu oznámit, že hlavní vyjednavači Kosova a Srbska za zprostředkování ze strany Evropské unie souhlasili s opatřeními, která mají za cíl vyhnout se dalšímu vyostření situace, a budou se plně soustředit na normalizaci jejich vztahů,“ dodal.

We have a deal!

Very pleased to announce that Chief Negotiators of #Kosovo & #Serbia under EU-facilitation have agreed on measures to avoid further escalation and to fully concentrate on the proposal on normalisation of their relations.

22:25 – 23. 11. 2022

492 2405

Priština požadovala, aby kosovští Srbové používali výhradně kosovské registrační značky. Za ilegální považovala srbskými úřady vydávané značky pro kosovské okresy, které používá především srbská menšina v severním Kosovu.

Nebezpečné vakuum

Podle odhadů je v Kosovu takovýchto aut přibližně 10 000. Na protest proti tomuto plánu začátkem listopadu opustili kosovští Srbové místa v kosovských státních institucích, čímž podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella vzniklo „velmi nebezpečné bezpečnostní vakuum“.

Nyní Borrell uvedl, že „Srbsko přestane vydávat poznávací značky s označením kosovských měst a Kosovo zastaví další kroky související s přeregistrováním vozidel“. Obě dvě strany pozval k „prodiskutování dalších kroků“ v příštích dnech.

Kosovo v roce 2008 vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku. Stalo se tak necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku náletů NATO.

Srbsko nezávislost Kosova neuznává a stále ho považuje za nedílnou součást svého území. Válka mezi jednotkami srbské armády a kosovskoalbánskými povstalci si vyžádala na 10 000 obětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme