Stany plné Srbů a blokády. Na kosovsko-srbské hranici eskaluje spor kvůli registračním značkám

Kosovští Srbové v úterý druhým dnem blokovali dva hraniční přechody mezi Kosovem a Srbskem. Protestují tak proti rozhodnutí kosovských úřadů, které začaly vozidlům přijíždějícím ze Srbska měnit jejich registrační značky za kosovské. Podle Kosova jde o reciproční krok vůči obdobnému postupu uplatňovanému srbskými úřady. Chaos na hranici vyvolává obavy z prohloubení napětí mezi dvěma balkánskými sousedy, napsala agentura Associated Press.

Priština/Bělehrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úkolem příslušníků kosovské policie je zajišťovat výměny zvláštních registračních značek vozidel Srbů ze severu Kosova za značky kosovské a srbských registračních značek u vozidel přijíždějících ze Srbska za kosovské dočasné značky | Foto: Laura Hasani | Zdroj: Reuters

Na přechodech Jarinje a Brnjak trávily noc ve stanech skupinky Srbů a silnice vedoucí k hranici v úterý blokovaly nákladní vozy. Přechody byly podle kosovských médií uzavřeny pro nákladní dopravu a autobusy musely stavět několik stovek metrů před nimi a jejich pasažéři mohli k hranicím pokračovat jedině pěšky, informoval server The Balkan Insight.

Hněvivou reakci Srbů vyvolalo, když v pondělí oba přechody obsadily speciální jednotky kosovské policie a rozmístily na hranici 20 vozidel, včetně deseti obrněných, uvedla Associated Press.

Bombardování Srbska? Přece hrozilo, že uprchlíci z Kosova zahltí okolní státy, věří publicista Urban

Číst článek

Úkolem příslušníků kosovské policie je zajišťovat výměny zvláštních registračních značek vozidel Srbů ze severu Kosova za značky kosovské a srbských registračních značek u vozidel přijíždějících ze Srbska za kosovské dočasné značky.

V reakci na krok kosovských úřadů se k hranici v osobních či nákladních vozech vydaly stovky Srbů, aby zablokovaly komunikace vedoucí k přechodům. Kosovská policie se v pondělí pokusila protestující rozehnat slzným plynem, demonstranti ale zůstali.

Kosovo tvrdí, že nové opatření na hranici zajišťuje rovné zacházení s občany obou zemí. Srbská policie již několik let vyměňuje značky na vozidlech zaregistrovaných v Kosovu při jejich příjezdu do Srbska. Bělehrad neuznává Kosovo jako samostatný stát a hranici, která Srbsko od této jeho bývalé jižní provincie dělí, považuje za dočasnou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme