Srbsko a Kosovo urovnaly spor ohledně pohybu přes hranici, oznámil šéf unijní diplomacie Borrell

Srbsko a Kosovo za zprostředkování Evropské unie urovnaly spor ohledně pohybu svých občanů přes společnou hranici, oznámil v sobotu Josep Borrell. Srbsko podle něj souhlasilo, že držitelé kosovských občanských průkazů již nebudou potřebovat speciální dokumenty pro vjezd do Srbska, a Kosovo se zavázalo, že vůči srbským občanům bude postupovat recipročně.

Bělehrad/Priština Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představitel unijní diplomacie Josep Borrell před schůzkou ministrů  zahraničí zemí Evropské unie.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell | Foto: Virginia Mayo/Pool | Zdroj: Reuters

„Kosovští Srbové budou mít stejně jako všichni další občané možnost volně cestovat mezi Kosovem a Srbskem jenom s občanským průkazem,“ sdělil Borrell. Diplomat doplnil, že ohledně této dohody dostal záruku od kosovského premiéra Albina Kurtiho.

Kosovo Serbs, as well as all other citizens, will be able to travel freely between Kosovo & Serbia using their ID cards. The EU just received guarantees from PM Kurti to this end.

This is a European solution. We congratulate both leaders on this decision & their leadership
(2/2)

17:44 – 27. 08. 2022

276 2005

Spor má kořeny v roce 2008, kdy Kosovo s většinově albánským obyvatelstvem vyhlásilo na Srbsku nezávislost. Srbsko ji ale neuznalo a považuje Kosovo i nadále za nedílnou součást svého území.

Napětí mezi oběma balkánskými zeměmi se vyostřilo, když na přelomu července a srpna Priština ohlásila záměr zavést nová pravidla pro registrační značky srbských automobilů i pro doklady totožnosti potřebné pro překročení hranic země. Pravidla chtěla uplatňovat od 1. září.

Sobotnímu oznámení o uzavření dohody předcházelo v minulém týdnu neúspěšné kolo jednání v Bělehradě. Borrell u příležitosti tohoto jednání podotkl, že vyřešení sporu mezi Bělehradem a Prištinou a usilování o mír a stabilitu je v době, kdy v Evropě zuří válka, důležité.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme