Kosovo je součástí Srbska, pobouřil rakouský vicekancléř evropské politiky

Rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache vyvolal pobouření, když v rozhovoru pro srbský deník prohlásil, že Kosovo je součástí Srbska. Šéf pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ), který se v pondělí v Bělehradě setkal mimo jiné se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem a srbským ministrem zahraničí Ivicou Dačičem, své prohlášení mírnil s poukazem na to, že Rakousko nezávislost Kosova uznalo, a jde tak o „realitu a fakt".

Bělehrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský vicekancléř a předseda Svobodné strany Rakouska Heinz-Christian Strache | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Strache vyvolal v neděli pozdvižení vyjádřením pro bělehradský deník Politika. „Kosovo je nepochybně součástí Srbska. Uznání Kosova ze strany Rakouska jsme ostře kritizovali, nyní je to skutečnost a už ji nelze změnit," citoval list rakouského politika.

Předního politika kosovských Srbů v Mitrovici rozstříleli z jedoucího auta

Číst článek

Stracheho mluvčí Martin Glier výrok záhy dementoval, ale agentura APA v pondělí zjistila, že v německém originále písemně předaných odpovědí se znění zmíněné pasáže doslova shoduje s otištěnou citací.

Strache výrok relativizoval

Samotný Strache v pondělí při setkání s novináři v Bělehradě zmíněný výrok relativizoval. Pouze prý zdůraznil, že podle srbského práva je Kosovo nadále součástí Srbska.

„To jsem konstatoval, ale také jsem konstatoval, že Rakouská republika se rozhodla uznat prohlášení o nezávislosti Kosova," poznamenal Strache. „Realitou a faktem" je podle něj i to, že Srbsko Kosovo nadále považuje za součást Srbska i ve smyslu rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1244.

O krvi z bojů se veteránům těžko mluví. Zažívají hrdinství, perzekuci i těžký návrat do života

Číst článek

Na zmíněnou rezoluci z roku 1999 se často odvolávají odpůrci kosovské nezávislosti. Rezoluce po bombardování bývalé Jugoslávie silami NATO stanovila nad Kosovem mezinárodní správu, ale zároveň potvrdila, že tato oblast zůstává součástí Jugoslávie, kterou tehdy tvořily Srbsko a Černá Hora.

O legálnosti vyhlášení nezávislosti Kosova rozhodoval Mezinárodní soudní dvůr OSN (ICJ) v Haagu, který v červenci 2010 dospěl k závěru, že mezinárodní právo nebylo vyhlášením samostatnosti porušeno.

Uznání Kosova nelze zpochybňovat

Rakouská ministryně zahraničí (za FPÖ) Karin Kneisslová v pondělí ujistila, že rakouské uznání Kosova nelze zpochybňovat. „Je to nezvratná skutečnost, je to tak a nelze to změnit," řekla agentuře APA.

Srbsko zuří. Interpol zrušil zatykač na kosovského premiéra Haradinaje podezřelého z válečných zločinů

Číst článek

Zároveň však šéfka rakouské diplomacie poukázala na to, že mezinárodněprávní status Kosova není v Evropské unii zcela vyjasněn. Malou zemi, která oslaví v sobotu deset let od vyhlášení nezávislosti, neuznává pět z 28 členských států Evropské unie, zdůraznila ministryně.

Její srbský protějšek Dačić Strachemu poděkoval za to, že „svůj postoj ke Kosovu nezměnil" ani poté, co vstoupil do vlády. Kritiku, která se na Stracheho snesla kvůli rozhovoru, prý nechápe. Podle něj stabilitu Balkánu podrývají právě ty státy, které uznaly jednostrannou deklaraci nezávislosti Kosova. Dosud tak učinilo 116 zemí.

Kritika z Evropy

Výroky Stracheho kritizovala opozice i někteří evropští politici. Šéf rakouských lidovců (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze v Evropském parlamentu Othmar Karas řekl, že „tento nový útok proti mírovému uspořádání na západním Balkáně" ho šokoval.

Významný politik bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Bernd Posselt podle agentury APA dokonce Stracheho vyzval k odstoupení, „protože zjevně opět zpochybnil nezávislost Kosovské republiky".

„Takoví lidé jsou trojskými koni (ruského prezidenta Vladimira) Putina v Evropské unii", neboť Moskva podle něj učiní vše pro to, aby opět otevřela případ samostatnosti Kosova.

Posselt, který je v Česku známý především jako šéf sudetských Němců, byl dlouhá léta zpravodajem lidovecké frakce Evropského parlamentu pro Kosovo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme